Powrót do przeszłości w centrum miasta

Są różne akademie: sztuk pięknych, muzyczna, wychowania fizycznego, a nawet „Akademia pana Kleksa”. W Częstochowie odkryliśmy jeszcze jeden jej rodzaj. Słowo „odkryliśmy” nie zostało tu użyte przypadkowo, ponieważ chodzi o Akademię Młodego Archeologa, którą 8 lipca w ogródku Galerii Dobrej Sztuki odwiedzili żądni ciekawych znalezisk adepci archeologii.

O atrakcjach dla nich przygotowanych jeszcze przed rozpoczęciem zaawansowanych wykopalisk rozmawialiśmy z profesjonalnymi archeologami z Muzeum Częstochowskiego:

– Poszukujemy dzisiaj skarbów archeologicznych w zaaranżowanych miniwykopaliskach. Są to repliki zabytków z naszych zbiorów: biżuterii, części strojów i przedmiotów codziennego użytku wykorzystywanych przez ludność kultury łużyckiej oraz w średniowieczu. Uzupełnieniem naszej akcji jest wystawa fotograficzna pt. „Tajemnice Grodziska Gąszczyk” – wyjaśniała Magdalena Wieczorek-Szmal.

Drugą atrakcją była „szafa Mieszka”:

– Można przebrać się w stroje z epoki, uszyte z tkanin lnianych, ozdobione krajkami. Mamy rozmiary i dla dzieci, i dla dorosłych – dodała Gerta Bielińska.

Po intensywnych pracach wykopaliskowych poprosiliśmy Wiktora, aby wyszczególnił odkryte znaleziska, co uczynił z godną pochwały dokładnością:

– Udało nam się znaleźć: dzbanki z gliny, koraliki, bransoletki, kawałek kolczugi i siekierki. Te zajęcia bardzo mi się podobały. Polecam.

Akademia Młodego Archeologa to kolejne wydarzenie, które wpisało się w cykl imprez organizowanych w ramach akcji „Aleje – tu się dzieje!”

MO