Rzeźby niczym DNA

W Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater można zobaczyć nową wystawę. Ceramiczne, metalowe i drewniane rzeźby przypominające strukturę DNA wykonał Michał Szumlas.

Młody artysta ukończył Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie, a obecnie studiuje w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku rzeźby. Brał udział w plenerach artystycznych oraz wielu konkursach. Tworzy, przekładając dwuwymiarową przestrzeń, odnajdywaną w malarstwie, rysunku i fotografii, na przestrzeń trójwymiarową.

– Chciałem Państwu zaprezentować to wystawę rzeźb abstrakcyjnych podpartych rysunkiem. Inspirowana czymś, co staram się analizować już od dłuższego czasu. Część form ceramicznych wykonałem jeszcze podczas nauki w częstochowskim Plastyku. Na wystawie chciałem pokazać te rzeźby w trochę innej odsłonie, zmienić charakter ekspozycji oraz pokazać ciągłość w dalszym tworzeniu.

„Dezoksyrybonukleinacja” to tytuł wystawy, poprzez którą Michał Szumlas chciał nawiązać do składowej DNA.

– Zdecydowałem się na taki tytuł, aby pokazać rodzaj powiązania pomiędzy formami znacznie różniącymi się od siebie.

Michał Szumlas chce konfrontować różne dyscypliny, wśród których znajdują się rzeźba klasyczna, odlewnictwo, metalurgia, obróbka drewna oraz ceramika. Rzeźby, które zobaczyć można w Gaude Mater to pierwsza indywidualna wystawa artysty.

ABK