Śladami dawnych częstochowskich gimnazjów

W ramach cyklu wycieczek rowerowych lub pieszych po Częstochowie mieszkańcy mogli m.in. poznać historie związane z dyrektorem huty w 107. rocznicę jego śmierci, wziąć udział w wycieczce szlakiem częstochowskich murali czy dowiedzieć się, gdzie znajdowały się znane sklepy XX wieku.

Tym razem podczas ostatniej już w tym cyklu wycieczki częstochowianie wyruszą 8 sierpnia śladami dawnych gimnazjów. Mówi organizator wycieczek dr Juliusz Sętowski z Muzeum Częstochowskiego:

– Przede wszystkim chcielibyśmy pokazać budynki, w których od XIX wieku funkcjonowały gimnazja męskie i żeńskie, ale przede wszystkim skupić się na tych miejscach, gdzie już nie funkcjonuje życie szkolne. Są tam teraz najczęściej domy mieszkalne, restauracje, a także są to budynki opuszczone i niestety niszczejące.

Takich budynków, gdzie dawniej tętniło życie szkolne, jest w mieście kilkanaście. Najczęściej są one nieznane dla mieszkańców, którzy codziennie przechodzą obok nich w nieświadomości:

– Zobaczymy około 10 budynków. Nie wiem, czy uda nam się zobaczyć i opowiedzieć o wszystkich, ale będziemy się starać.

Wycieczka tradycyjnie rusza z placu Biegańskiego, a dalszą jej trasę wyznaczą budynki dawnych gimnazjów, które znajdują się w okolicy:

– Idziemy w kierunku III alei Najświętszej Maryi Panny zobaczyć najstarszy budynek gimnazjalny w Częstochowie oraz o nim opowiemy. Potem pójdziemy ulicą Jasnogórską, dawną ulicą Szkolną. Przy ulicy Jasnogórskiej i Staszica znajdywały się przynajmniej cztery dawne gimnazja. Następnie pójdziemy do I alei Najświętszej Maryi Panny i tam zakończymy spacer.

Wycieczka śladami dawnych gimnazjów wyruszy w czwartek, 8 sierpnia o godzinie 18.00. Poprowadzi ją dr Juliusz Sętowski z Muzeum Częstochowskiego.

AK

źródło foto: Muzeum Częstochowskie