Upamiętnienie Poświatowskiej w Ośrodku Gaude Mater

Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater podobnie jak inne instytucje kultury upamiętnia jubileusz 50 lat od śmierci Haliny Poświatowskiej. Propozycji dla częstochowian jest na tyle dużo, że zostały rozbite na dwa dni: 10 i 11 października. Pierwsza propozycja to spotkanie z profesorem Marianem Kisielem o godzinie 17.00 w Gaude Mater. Zaprasza na nie dyrektor OPK Gaude Mater, Tadeusz Piersiak:
– Profesor Marian Kisiel jest absolwentem polonistyki Uniwersytetu Śląskiego. Obecnie jest tam profesorem zwyczajnym. W 2015 roku otrzymał tytuł honoris causa Akademii Jana Długosza. Jest również pracownikiem zakładu literatury współczesnej w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej im. prof. Ireneusza Opackiego, od 2002 roku jest kierownikiem tego zakładu.
Spotkanie z profesorem Ośrodek zorganizował wraz z Instytutem Filologii Polskiej z Akademii Jana Długosza.
Tego samego dnia o godzinie 18.30 odbędzie się kolejne spotkanie literackie:
– Spotkanie z człowiekiem niezwykłym, czyli Włodzimierzem Harmatiukiem. Od kilkunastu lat tłumaczy twórczość Haliny Poświatowskiej na język ukraiński. – mówi dyrektor Gaude Mater. – Poezję Poświatowskiej poznał na Uniwersytecie Przykarpackim, gdzie studiował na Wydziale Język Polski i Literatura. Twórczość poetki zainteresowała go i poruszyła. Ma w swoim dorobku już jeden tom poezji Poświatowskiej, dwa opowiadania i jeden esej.
W dniu jubileuszu odbędą się kolejne dwa wydarzenia w Ośrodku. Pierwszy z nich rozpocznie się o godzinie 18.00:
– Otworzymy wystawę prac malarskich inspirowanych twórczością częstochowskiej poetki. Autorką tych prac jest Małgorzata Omelańczuk-Pawluk, która pracuje jako plastyczka w Nowodworskim Ośrodku Kultury. W swoim dorobku ma cały szereg wystaw prac malarskich, które są jej interpretacją poezji Poświatowskiej. – mówi Piersiak.
Ostatni punkt w jubileuszowym cyklu o Poświatowskiej to promocja nowo powstałej książki o poetce. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:30:
– Będzie to wieczór promocyjny książki „Halina Poświatowska we wspomnieniach i inspiracjach”. Publikacja jest o tyle ważna że stworzyło ją dwoje częstochowian: Kalina Słomska i Zbigniew Myga – brat poetki, a wujek Kaliny. Książka zachwyca szatą edytorską. Powstała w warszawskiej pracowni prof. Lecha Majewskiego, co jest najlepszą rekomendacją. – mówi z przekonaniem dyrektor.
Na wszystkie propozycje Gaude Mater wstęp jest bezpłatny. Zapraszamy!