X Wystawa Malarstwa i Fotografii

DSCF6300

Jubileuszowy wernisaż X Wystawy Malarstwa i Fotografii przyciągnął bardzo licznych widzów. Swoje prace zaprezentowały dzisiaj, 8 maja, na dorocznej wystawie grupa plastyczna „Werniks” i grupa fotograficzna „Pstryk”. Obie działają w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Politechnice Częstochowskiej. Swoje prace prezentuje 14 wykonawców.

– Technika, która dominuje na tej wystawie, to malarstwo olejne – wyjaśnia Jerzy Klimczak z grupy „Werniks”. – Jest jeszcze jedna praca tkacka, prócz tego rzeźba, mamy też malowane nie akrylem, a olejem obrazy. Tematyka tych obrazów jest dowolna. To jest doroczna wystawa, gdzie daje się prace, które w mniemaniu autora są najlepsze z danego roku.

– Grupa „Werniks” działa od początku istnienia naszego Uniwersytetu, czyli 11. rok kończymy, 12. rok zaczniemy w październiku – mówi Grażyna Omeljaniuk-Szulc, przewodnicząca Samorządu Słuchaczy. – Na początku właściwie była to grupka nieliczna. Potem się powiększała.

Twórcy działają przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Wielu z nich nie znalazło wcześniej czasu na sztukę. – Jeśli chodzi o sztuki piękne, o malarstwo na przykład, to nie dzielę tego na nieprofesjonalne czy profesjonalne, tylko na dobre. To są ludzie, którzy może nie wszyscy mają wykształcenie artystyczne, ale są bardzo zdolni, bardzo biorą sobie do serca uwagi profesorów i moje – zauważa Dagmara Jakubowska-Kaffka, która udziela wsparcia twórcom.

Wernisażowi towarzyszył występ chóru „Canto-Cantore”. Twórcy nie mieli narzuconego tematu pracy, ale wśród będą się wyróżniać kolaże. W tym roku „Werniks” wystawiał już swoje prace w Muzeum Częstochowskim oraz w Regionalnym Ośrodku Kultury. Wernisaż miał miejsce w Klubie Spółdzielczym CSM „Nasza Praca” przy ul. Broniewskiego w Częstochowie. Wystawa będzie czynna do 27 maja.

Tekst i foto. Krzysztof Rygalik