Za nami kolejny koncert „Kameralnej jesieni z GOK”

Schola liturgiczna „Domine Jesu” podczas koncertu w ramach „Kameralnej Jesieni z GOK” fot. facebook Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnie

Za nami kolejny wieczór z serii „Kameralna jesień z GOK”. Tym razem Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnie zaprosił na koncert muzyki liturgicznej w wykonaniu scholi Domine Jesu.

Cykl muzycznych spotkań został zapoczątkowany we wrześniu tego roku. Tym razem, ze względu na pandemiczne obostrzenia, koncertu można było wysłuchać wyłącznie online. Całe wydarzenie było połączeniem śpiewu, muzyki liturgicznej i wizualizacji. W jego trakcie odbiorcy mogli podziwiać ujęcia przedstawiające wnętrza świątyń w gminie Miedźno.

Prowadzący koncert Kamil Majchrzak z Gminnego Ośrodka Kultury w Miedźnie, mówił:

-Uniwersalizm zjawiska, którym jest wznoszenie miejsca kultu, czy organizowanie sakralnej przestrzeni sprawił, że tego typu obiekty cechuje ogromna różnorodność, dyktowana odmiennością kulturową. Zwiedzając świątynie różnych religii i porównując je ze sobą, łatwo zauważyć, że szczególny majestat i splendor, to cechy szczególne świątyń katolickich, zwłaszcza budowanych z rozmachem gotyckich katedr.

Widzowie i słuchacze, przy wtórze śpiewu scholi liturgicznej prowadzonej przez ks. Mateusza Ociepkę, mieli okazję obejrzeć kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, a także ponad trzystuletni drewniany kościół w Mokrej, świątynię w Ostrowach i neogotycką kaplicę, architektonicznie spójną z kościołem, umiejscowioną na cmentarzu w Miedźnie:

-Mamy nadzieję, że udało nam się rzucić nowe światło na kościoły, które doskonale państwo znają, ale może nie wszystko o nich wiedzą. Warto stanąć z pokorą wobec sztuki, która jest bardziej trwała, niż jedno, ludzkie pokolenie. Nasza pokora powinna również wynikać z tego, że w świątyniach, które odwiedziliśmy, jest obecny nie tylko ziemski pierwiastek. Niezależnie od przekonań religijnych, ludzie w trudnych sytuacjach zwracali swe myśli i błagania w stronę Tego, który jest od nich większy. 

Koncert rozpoczął się o godzinie 19:30. Transmisję z wydarzenia można było śledzić na facebookowej stronie Gminnego Ośrodka Kultury w Miedźnie.

JS