Zdjęcie czy fotografia? – warsztaty z Tomaszem Tomaszewskim

W czwartek 23 listopada Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater wypełnił się miłośnikami fotografii, zarówno amatorami, jak i zajmującymi się fotografią zawodowo. Powód był nie byle jaki – Częstochowę odwiedził Tomasz Tomaszewski – światowej sławy fotografik, od ponad 30 lat fotografujący dla National Geographic. Przyjechał podzielić się swoją wiedzą na temat „Sztuki fotoreportażu”, jednego z obszarów fotografii, który sam od wielu lat uprawia, i w którym jest mistrzem dla wielu adeptów tej sztuki.
– To zaczęło się w trzydziestych latach poprzedniego wieku, kiedy dwaj Niemcy odkryli dość niezwykłą rzecz, że jak się jeden doda do jednego, to niekoniecznie jest dwa – wyjaśniał Tomaszewski, jak zrodził się fotoreportaż. – Przekładając to na język wizualny, jeżeli zbliży się do siebie w mądry, inteligentny sposób dwie fotografie tak, żeby one wspomagały się wzajemnie, to wartość która powstaje jest czymś więcej, niż gdy ogląda się je oddzielnie. Proszę pomyśleć, co się będzie działo, jeżeli się mądrze ułoży wiele takich fotografii? Sadzę, że fotoreportaż jest najciekawszą formą wypowiedzi. Jest to sztuka trudna, ponieważ poza tą umiejętnością widzenia, nie patrzenia tylko widzenia, trzeba być jeszcze człowiekiem inteligentnym i mieć coś do powiedzenia.
Tomaszewski zaznaczył, że poprawna konstrukcja fotoreportażu jest rzeczą bardzo trudną, której jednak można się nauczyć. Niestety w Polsce nie ma szkoły, która zajmowałaby się tym tematem.
Tomasz Tomaszewski jest wykładowcą fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech. Ma w dorobku liczne wystawy indywidualne w kraju i za granicą, polskie i obcojęzyczne książki, m.in. Cyganie polscy, Ostatni. Współcześni Żydzi polscy, W poszukiwaniu Ameryki, W Centrum – o życiu codziennym pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka. Ponadto fotografie Tomaszewskiego można zobaczyć m.in. w publikacjach: „Najlepsze Zdjęcia National Geographic” oraz „Wielka Księga Dziesięciolecia”. W Częstochowie Tomaszewski zaprezentuje swój najnowszy projekt „To, co trwałe…” – cykl 57 fotografii obrazujących życie i obyczaje polskich górali. Wystawę w Miejskiej Galerii Sztuki będzie można oglądać do 31 grudnia.

ZD