Bezpieczny i aktywny senior w województwie śląskim

Z udziałem Elżbiety Bojanowskiej, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, odbyła się wczoraj konferencja inaugurująca w województwie śląskim kampanię „Bezpieczny i aktywny senior”. Wzięli w niej udział przedstawiciele Rad Seniorów.

– Cieszę się, że kolejny raz w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego podejmujemy dyskusję na temat szeroko rozumianej polityki senioralnej. (…) Chcę, żeby mieli państwo pewność, że to, co robicie, jest widziane i słyszane, że macie w nas partnera, który będzie wspierał inicjatywy służące budowaniu regionu przyjaznego i bezpiecznego seniorom – mówił II wicewojewoda śląski Mariusz Trepka, otwierając konferencję.

– Nasze społeczeństwo stoi przed dużymi wyzwaniami, które wynikają ze struktury demograficznej Polski – podkreślała wiceminister Elżbieta Bojanowska. Dziś seniorzy stanowią ok. 20 proc. naszej populacji, w 2050 roku prognozuje się, że będą stanowili ponad 40 proc. ogółu społeczeństwa.

– Polityka społeczna wobec osób starszych to jeden z priorytetów rządu – mówiła wiceminister Elżbieta Bojanowska podczas briefingu z dziennikarzami. Podkreśliła, że rządowi zależy na zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa osobom starszym, w tym bezpieczeństwa materialnego, socjalnego, mieszkaniowego. Zapewniła, że rząd będzie dbał, by placówki dla seniorów były bezpieczne i im przyjazne.

Politykę społeczną wobec osób starszych oraz cele kampanii „Bezpieczny i aktywny senior” wiceminister Elżbieta Bojanowska zaprezentowała też podczas konferencji w Sali Sejmu Śląskiego. – Głównym celem kampanii jest podwyższenie świadomości polskiego społeczeństwa na temat kwestii związanych z bezpieczeństwem i aktywnością osób starszych. Uwrażliwienie społeczeństwa na kwestie związane z osobami starszymi pozwoli na wzmocnienie tradycyjnej roli osób starszych w rodzinie i społeczeństwie jako osób kształtujących tożsamość rodzinną, regionalną i narodową – mówiła Elżbieta Bojanowska.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej realizuje też rządowy Program na rzecz aktywności społecznej osób starszych na lata 2014-2020 oraz wieloletni Program „Senior +” na lata 2015-2020.

13 marca br. minął termin składania wniosków w urzędach wojewódzkich do programu „Senior +”, który służy wsparciu poprzez rozwój sieci Dziennych Domów „Senior +” i Klubów „Senior +”. Budżet na ten projekt wynosi 340 mln zł (w tym 30 mln w 2017 r.)

Działania na rzecz seniorów w województwie śląskim przedstawiła Ewa Niewiara, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Wsparcie seniorów odbywa się poprzez dofinansowanie działań jednostek samorządu terytorialnego w rozwoju na ich terenie sieci Dziennych Domów „Senior-Wigor” – mówiła Ewa Niewiara, podkreślając, że program jest adresowany do nieaktywnych zawodowo osób w wieku 60 +. W latach 2015-2016 powstało w województwie śląskim 18 dziennych Domów „Senior-Wigor”, dysponujących 620 miejscami (Śląsk obok Wielkopolski jest regionem z największą liczbą takich domów).

W województwie śląskim działa 27 Rad Seniorów, zrzeszających ponad 340 osób (to przedstawiciele seniorów, organizacji pozarządowych, Uniwersytetów III wieku, instytucji kultury, służby zdrowia). Rady Seniorów opiniują dokumenty strategiczne gminy w obszarze zdrowia, dbają o likwidację barier architektonicznych, mają wpływ na lokalne programy polityki senioralnej.

W województwie śląskim istnieje 21 poradni geriatrycznych i 10 oddziałów geriatrycznych w szpitalach ogólnych . W Katowicach działa Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II.

Wiceminister Bojanowska spotkała się też z przedstawicielami Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie. Podczas tego spotkania omawiano aktualnie realizowane działania w obszarze pomocy społecznej i polityce społecznej osób starszych, zaprezentowano działania oraz tzw. dobre praktyki samorządów powiatowych w obszarze pomocy społecznej i wsparcia osób niepełnosprawnych w województwie śląskim oraz zagadnienia dotyczące funkcjonowania domów pomocy społecznej oraz środowiskowych domów samopomocy. To spotkanie zakończyło cykl konsultacji resortu, jakie odbywały się od ubiegłego roku we wszystkich województwach Polski.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content