Cztery powiaty razem w walce z rakiem

SOS RAK, czyli Szpitale Onkologiczne Skoordynowane w walce z rakiem – to efekt najnowszej współpracy Dąbrowy Górniczej z powiatami będzińskim, zawierciańskim i myszkowskim. W siedzibie tego ostatniego, w poniedziałek rano podpisanio porozumienie, na mocy którego leczenie onkologiczne ma być sprawniejsze i skuteczniejsze.

– W minionym tygodniu w Parlamencie Europejskim odbywała się debata właśnie nt. chorób onkologicznych i konkluzja była taka, że trzeba przyspieszyć diagnozowanie chorób onkologicznych i ten program, który dziś startuje jest pierwszym programem w Polsce, który wprowadza tę ścieżkę szybkiego i skoordynowanego diagnozowania i leczenia – mówi europoseł Jadwiga Wiśniewska.

W skrócie chodzi o to, by pacjent z podejrzeniem choroby nowotworowej nie tracił ani chwili na rozpoczęcie leczenia.

– W tej chwili nie ma takiej koordynacji, pacjenci są zdani na siebie, to oni sami muszą znaleźć lekarza, umówić się na termin i oczekiwać w kolejce. Ten projekt ma na celu maksymalne skrócenie tej drogi. Pacjent będzie poprzez koordynatorów kierowany pod dokładny adres i to powinno w zdecydowany sposób przyspieszyć nasze działania – tłumaczy Marcin Hutnik, kierownik Zakładu Radioterapii Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej, do którego będą trafiali pacjenci z objętych porozumieniem powiatów.

Tym bardziej, że Zagłębiowskie Centrum Onkologii dysponuje nie tylko wykwalifikowaną kadrą, ale też zaawansowanym sprzętem. Jak mówi Piotr Kołodziejczyk, starosta myszkowski, kluczem do uruchomienia programu SOS RAK była chęć współpracy czterech samorządów.

– Dzięki tej współpracy koszty będą jak najmniejsze, ale to pacjent jest tu najważniejszy i pacjent powinien czuć się bezpiecznie. Tu na miejscu konsylia lekarskie stwierdzą jego jednostkę chorobową i będzie on bezpośrednio kierowany do specjalisty w Dąbrowie Górniczej.

Konsylia z onkologami z ZCO będą się odbywały w placówkach w Będzinie, Czeladzi, Myszkowie i Zawierciu dwa razy w miesiącu.

MD