Czyste Powietrze w Koniecpolu

Kolejna polska gmina przystąpiła do rządowego programu „Czyste Powietrze”. Porozumienie o realizacji projektu podpisał Ryszard Suliga, burmistrz Miasta i Gminy Koniecpol wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Porozumienie ustala zasady wspólnej realizacji programu „Czyste Powietrze”, którego celem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Program oferuje dofinansowanie na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne oraz prace związane z termomodernizacją budynku. Jak mówi Ryszard Suliga, burmistrz Miasta i Gminy Koniecpol – celem przystąpienia do programu było zachęcenie mieszkańców do dbania o środowisko.

– Wszyscy chcemy oddychać nieskażonym powietrzem, dlatego musimy dbać o środowisko. Podpisaliśmy porozumienie, a następnie odbyła się konferencja. Informowaliśmy też zgromadzonych o procedurach związanych z programem „Czyste Powietrze” oraz w jaki sposób z niego skorzystać.

Ryszard Suliga dodaje, że w ramach porozumienia zostanie uruchomiony w Koniecpolu specjalny punkt informacyjny związany z programem rządowym.

– Koniecpol oddalony jest od Częstochowy ok 50 km, a od Katowic ok 100 km. Chcemy, aby mieszkańcy nie jeździli tak daleko i wnioski mogli składać w miejscu zamieszkania. Wytłumaczymy wszystkie procedury, przyjmiemy wniosek i rozliczymy go. Mieszkańcy z pewnością będą zadowoleni.

Inwestycje dofinansowane z programu „Czyste powietrze” mają zapewnić lepsze zarządzanie energią cieplną w domu o każdej porze roku. Adresatami Programu są właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych, lokali mieszkalnych wydzielonych w budynkach jednorodzinnych z wyodrębnioną księgą wieczystą oraz osoby, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego, który nie został jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania.

ABK

 

Foto źródło: wfosigw.katowice.pl