III Jurajskie Zawody Balonowe zakończone

W niedzielę, 21 lipca zakończyły się trwające od czwartku III Jurajskie Zawody balonowe. Międzynarodowe Mistrzostwa Pucharu Polski w Lotach Balonami na Ogrzane Powietrze odbyły się w Janowie i Olsztynie. W programie przewidziano pięć lotów głównych przeplatanych odprawami oraz nocnymi pokazami statków powietrznych.

Uroczyste zakończenie miało miejsce na olsztyńskim rynku.

– Pierwsze były dawno temu, natomiast dwie ostatnie edycje rozegrano tu dwa lata z rzędu. W tamtym roku zorganizowaliśmy Mistrzostwa Polski, w tym – Puchar Polski. Rok temu było ponad 20 załóg, obecnie – prawie 20. Cieszymy się, że zawody te udało się zorganizować rok po roku ze względu na to, że to bardzo kapryśny sport, wymagający dobrej pogody. Dyscyplina przyciąga ogromne rzesze publiczności. Z racji, że były to zawody międzynarodowe, gościliśmy reprezentacje m.in. z Litwy i Ukrainy. Piękne krajobrazy i korzystny teren przyciągają zawodników do przyjazdu tutaj. Będziemy chcieli organizować zawody balonowe za rok, ponieważ jest to dla nas wspaniała promocja – nie krył zadowolenia wójt gminy Olsztyn, Tomasz Kucharski, który wręczał nagrody zwycięzcom.

Obecny na rozdaniu nagród był również Edward Moskalik, wójt gminy Janów, który także podkreślał walory miejsc sprzyjających lotom balonów.

– W szczególności Złoty Potok i Błonia Złotopotockie są otoczone pięknym krajobrazem zieleni w dolinie, która jest doskonałym miejscem do startu tych maszyn. Nie ma tam linii wysokiego napięcia, które przeszkadzają w lotach – powiedział.

Zwycięzcą tegorocznego Balonowego Pucharu Polski został ze Skywalkers Balloon Club, ubiegłoroczny mistrz 34. Balonowych Mistrzostw Polski.

– Trenujemy przed każdymi zawodami, wykonujemy próbne loty, przygotowujemy się też mentalnie. Jeśli pogoda jest odpowiednia, jesteśmy w stanie zawalczyć o dobre miejsca. Licencję mam od 8 lat, ale z lataniem jestem związany od dziecka. Pasję do balonów przechwyciłem po ojcu. Pobliski teren jest bardzo dobry do latania, w zeszłym roku też udało mi się tu wygrać. Mamy nadzieję, że za rok zawody odbędą się tu ponownie. W tym roku czekają nas jeszcze Mistrzostwa Polski w Lesznie i Mistrzostwa Europu na Majorce – oznajmił zwycięzca.

Organizatorami zawodów balonowych są gminy Olsztyn i Janów oraz Aeroklub Śląski. Włodarze zapowiedzieli, że dołożą wszelkich starań, aby przyszłoroczne zawody balonowe ponownie odbyły się na terenach ich gmin.

BNO