Tradycją parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mstowie jest parafialne spotkanie opłatkowe. W tym roku odbyło się ono w piątek, 15 grudnia. Wydarzenie jest wspólnym przedsięwzięciem parafii i pracujących w niej księży Kanoników Regularnych Laterańskich, Urzędu Gminy oraz Zespołu Szkół w Mstowie. W spotkaniu uczestniczyli księża pracujący w parafii, z proboszczem Pawłem Greniem na czele, przedstawiciele władz samorządowych, w tym wójt gminy Tomasz Gęsiarz oraz przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Choryłek, radni, grono pedagogiczne szkoły z dyrektor Beatą Miry, a przede wszystkim liczni parafianie. Honorowym gościem spotkania był metropolita częstochowski, abp Wacław Depo:
– Bardzo się cieszę, że ta inicjatywa rozwija się, dlatego że to jest jak w każdej rodzinie, że kiedy rodzą się dzieci to każde z nich jest obdarowane jakimś innym talentem. I tutaj wychowawcy i dyrekcja stara się o to, żeby każdego roku była inna inscenizacja i scenariusz, chociaż Prawda jest ta sama. I dlatego moim zadaniem tutaj jest tylko dziękować za tę inicjatywę, za olbrzymi trud tutaj włożony w tę pracę. A druga jeszcze sprawa, która nas łączy, to żeby przypominać, że łaska i prawda przyszły przez Chrystusa i dlatego nim się dzielmy, bo inaczej nie będzie tej jedności, o której świat tak dużo mówi, a jednocześnie ludzie dzielą się ze sobą tak zwaną “swoją prawdą”. Prawda jest jedna i dlatego cieszę się, że dom, szkoła i Kościół są razem. Słowo tradycja jest pisane z małej litery i z dużej. Tradycja z dużej litery to dla nas w Kościele ojcowie Kościoła, którzy nas pouczają i wszyscy świeci na czele ze św. Janem Pawłem II. Ale jeszcze powiem więcej, tradycja to nie jest grzebanie w popiołach tylko to jest docieranie do pewnego żaru, który w tej wielopokoleniowej linii jest obecny, i my się tym żarem poprzednich pokoleń musimy napełnić po to, żeby go mieć w sobie i przekazać innym.
Z licznej obecności parafian na spotkaniu cieszył się proboszcz miejscowej parafii, ks. Paweł Greń CRL:
– Z roku na rok jest co raz więcej naszych parafian ale także mieszkańców całej gminy ponieważ nasze spotkanie opłatkowe nie ogranicza się tylko do samej parafii ale staramy się zaprosić również mieszkańców gminy, ze względu na to, że jest organizowane we współpracy ze Szkołą Podstawową w Mstowie, Urzędem Gminy i Gminnym Ośrodkiem Kultury. Minione lata pokazały, że jest ogromne zaangażowanie szkoły w to nasze wigilijne spotkanie, z czego bardzo się cieszę. Po przedstawieniu wszyscy zaproszeni goście spotkają się na wieczerzy wigilijnej, aby również tam świętować to wydarzenie, do którego już się przygotowujemy. Myślę, że to jest też takie wprowadzenie dla naszych rodzin, rodzin naszej parafii do Świąt Bożego Narodzenia, do tej wielkiej tajemnicy, tej radości z narodzenia Chrystusa. Dlatego też chcemy tym najmłodszym, a także i wszystkim rodzinom naszej parafii jakby przybliżyć to, co wydarzyło się kiedyś, a co jest dla nas bardzo istotne jako ludzi wierzących.
Parafialne spotkanie opłatkowe rozpoczęło się przedstawieniem jasełkowym, przygotowanym przez dzieci, młodzież i nauczycieli mstowskiej szkoły. We wspaniałym przedstawieniu zaprezentowali się uczniowie prawie wszystkich klas szkolnych recytując, tańcząc i śpiewając. Na szczególna uwagę zasługiwała oprawa muzyczna jasełek, zarówno wykonania solistów jak i chóru, których wykonania nagradzane były gromkimi brawami.
Z kolejnych spotkań parafian i mieszkańców gminy cieszy się również dyrektor szkoły w Mstowie, Beata Miry:
– Piąte już spotkanie, rodzinne spotkanie opłatkowe, na które zaprosiliśmy wielu gości z całej gminy. Staramy się, jak możemy, żeby te tradycje podtrzymywać, z roku na rok coraz lepiej i coraz piękniej.
Po spektaklu uczestnicy spotkania zasiedli do wspólnej wieczerzy wigilijnej. Wszyscy podkreślali, że „mstowski opłatek” to piękny przykład kultywowania naszych chrześcijańskich tradycji.

ZD

Skip to content