Poczesna – Święto Plonów na zakończenie wakacji

Święto Plonów 21

30 sierpnia, w ostatnią sobotę wakacji, w Hucie Starej B w gminie Poczesna odbyło się Regionalne Święto Plonów. Na boisku KS Olimpia świętowali razem mieszkańcy gmin Boronów, Kamienica Polska, Konopiska,  Starcza i – oczywiście – gospodarzy dożynkowego spotkania, gminy Poczesna. Zabawy dla dzieci, konkursy, występy artystyczne zespołów folklorystycznych, stoiska z regionalnymi przysmakami – niczego nie mogło podczas tego święta zabraknąć. Niewątpliwą atrakcją był barwny korowód dożynkowy, który ulicami Huty Starej B przemaszerował na boisko KS Olimpia.

Część oficjalną imprezy rozpoczęła uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Antoni Długosz. Dziękując rolnikom za ich pracę przypomniał, ze bez nich, bez ich codziennego trudu, nie może być mowy o życiu. Można wyobrazić sobie życie bez komputerów czy innych współczesnych urządzeń, ale jedzenie, pokarm jest jego koniecznym warunkiem. Bp Długosz przypomniał o tym, o czym niektórzy zdają się zapominać: wdzięczności dla innych za ich pracę i zwykłym słowie „dziękuję”.

Krzysztof Ujma, wójt gminy Poczesna, witając gości podkreślił znaczenie pracy rolników. Najlepsi z nich zostali podczas Święta Plonów nagrodzeni i wyróżnieni. Gmina Poczesna nie jest typowo rolniczą gminą, ale – jak zapewniał Krzysztof Ujma – stara się, by wszystkim mieszkańcom żyło się w tej gminie jak najlepiej. Jest to jedna z niewielu gmin, w których mieszkańców przybywa, ponieważ ludzie decydują się na zamieszkanie na jej terenie. Położona blisko Częstochowy i dobrze z nią skomunikowana jest dobrym miejscem do życia – zapewniał wójt Poczesnej.

Gwiazdą wieczoru był Krzysztof Krawczyk – legenda polskiej estrady, wokalista, gitarzysta i kompozytor. Podczas wieczornego koncertu zaśpiewał swoje niezapomniane przeboje, od tych najbardziej znanych od lat, po nowsze utwory. Nie zabrakło piosenki „Bo jesteś Ty” – zawsze dedykowanej żonie piosenkarza, Ewie Krawczyk, która i tym razem towarzyszyła mężowi w czasie koncertu. Publiczność bawiła się doskonale, śpiewając niejednokrotnie razem z Krzysztofem Krawczykiem.

Regionalne Święto Plonów zakończył koncert zespołu Koloroton, zatytułowany „Reggae pod gwiazdami”. Jednym zdaniem: mnóstwo atrakcji, piękna pogoda i licznie zgromadzona publiczność – Święto Plonów było naprawdę udaną imprezą.

Patronat medialny nad Regionalnym Świętem Plonów objęli m.in. portal czestochowskie24.pl oraz Radio Fiat, które na żywo, na gorąco relacjonowało na antenie wszystko, co się w Hucie Starej B podczas Święta Plonów działo.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: