Poraj zakupił 6 hektarów nad Zalewem Porajskim

Historyczna chwila dla gminy Poraj. W wyniku wieloletnich starań wójt gminy Łukasz Stachera podpisał dokument dotyczący zakupu prawa do wieczystego użytkowania terenów zlokalizowanych w pobliskim Jastrzębiu.

Chodzi o nieruchomość o powierzchni niemal 6 hektarów nad Zalewem Porajskim. Ich pozyskanie od Skarbu Państwa umożliwi gminie dalszy rozwój bazy turystycznej. Tereny te gmina dzierżawiła m.in. od Regionalnego Funduszu Gospodarczego.

Cieszę się niezmiernie, że w końcu po tak naprawdę 20 latach udało się pozyskać kluczowe tereny, gdzie organizowane są wszelkie imprezy kulturalno-rekreacyjno-sportowe. Jest to teren bardzo istotny dla mieszkańców gminy Poraj, dlatego że jest to jedyny teren z dostępem do wody od strony Poraja i Jastrzębia. Będziemy tam realizować szereg inwestycji, już jesteśmy na etapie pozyskiwania środków na te tereny – mówi Łukasz Stachera.

W związku z zakupem nieruchomości nad Zalewem Porajskim gmina Poraj poniesie koszt w wysokości około 2 mln złotych rozłożone na 5 lat na raty.

Zalew Porajski to największy zbiornik wodny w regionie częstochowskim. Jego powierzchnia wynosi niespełna 3 km kwadratowe, maksymalna głębokość zbiornika wynosi 13 metrów.

Tekst: Paweł Kmiecik
Zdjęcie: Archiwum