Promocja książki „Za naszą i waszą wolność. Bitwa o Monte Cassino z perspektywy polskiej i włoskiej”

Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach dr Andrzej Sznajder oraz Stowarzyszenie Dante Alighieri mają zaszczyt zaprosić na promocję książki pt. „Za naszą i waszą wolność. Bitwa o Monte Cassino z perspektywy polskiej i włoskiej”, pod red.Claudio Salmeri.

Promocja, połączona z panelem dyskusyjnym, odbędzie się 18 maja o godz. 16.00 w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, ul. św. Jana 10, (III p.)

Promocja książki połączona jest z panelem dyskusyjnym z autorami i historykami z Polski oraz Włoch. Publikacja jest pokłosiem międzynarodowej konferencji naukowej, zorganizowanej 18 maja 2016 r. przez Stowarzyszenie Dante Alighieri w Katowicach wraz z katowickim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej oraz Włoskim Instytutem Kultury w Krakowie.

Celem publikacji, wydanej dzięki finansowemu wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie oraz katowickiego komitetu Stowarzyszenia Dante Alighieri, jest przegląd badań nad istotą bitwy i skutkami zwycięstwa żołnierzy generała Andersa z punktu widzenia polskich i włoskich naukowców. Publikacja – ze względu na dwujęzyczność i interdyscyplinarność (podejmuje kwestie nie tylko historyczne, ale również językoznawcze i artystyczne) – może stanowić doskonałą okazję do przedstawienia cennych spostrzeżeń zarówno ze strony włoskiej, jak i polskiej.

W panelu dyskusyjnym wezmą udział:
Giovanni Cerchia (Università del Molise),
Luciano Bucci (Fondazione Winterline di Venafro),
Grzegorz Bębnik (IPN K-ce)
Zbigniew Gołasz (IPN K-ce),
Aleksandra Korol-Chudy (IPN K-ce),
Luca Palmarini (Uniwersytet Jagielloński),
Ryszard Kaczmarek (Uniwersytet Śląski)
Ugo Rufino (dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury z Krakowa),
przedstawiciele władz miasta, Urzędu Marszałkowskiego, Uniwersytetu Śląskiego.