Trzy jurajskie gminy zapraszają na Szlak atrakcji turystycznych

IMG_0175

Trzy jurajskie gminy zapraszają na Szlak atrakcji turystycznych ścieżki spacerowo-rowerowe. Blisko 22 km wyasfaltowanych ścieżek, które tworzą spójny system. Do tego parkingi przy kluczowych obiektach, miejsca do wypoczynku, a przede wszystkim ponad 20 atrakcji czeka na turystów w gminach Żarki, Niegowa, Janów. Dzięki ich wspólnej inicjatywie w północnej części województwa śląskiego w urokliwym obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej powstał rowerowo-pieszy szlak atrakcji
turystycznych. Do najcenniejszych miejsc tego obszaru związanych z kulturą, tradycją, dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym prowadzi oznaczona i przygotowana trasa.Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.
W 2013 roku trzy gminy jurajskie: Janów, Niegowa, Żarki wybudowały spójny system ścieżek pieszo-rowerowych w północnej części województwa śląskiego. Powstały blisko 22 kilometry tras asfaltowanych w bardzo urozmaiconym jurajskim krajobrazie. Sieć za sprawa unijnego dofinansowania połączyła największe atrakcje północnej Jury m.in. zamki w Mirowie, Bobolicach, Ostrężniku, Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Pustelnię św. Ducha w Czatachowie, Zabytkowy Zespól Stodół
wraz z Żareckimi Jarmarkami, strażnicę w Przewodziszowicach, urokliwe stawy, najstarszą pstrągarnię w Europie znajdującą się w Złotym Potoku, przepiękne wapienne ostańce, miejsca pamięci i wiele czarujących pod względem krajobrazowym i przyrodniczym zakątków.
Dla rowerzystów, biegaczy, narciarzy, miłośników Nordic Walking i spacerowiczów
Trasy są oznaczone zgodnie z zasadami znakowania szlaków turystycznych PTTK. Wzdłuż nich w 13 lokalizacjach znajdą się zadaszone miejsca odpoczynku wyposażone w stół z ławkami, stojak na rowery.
Ścieżki budowano także z myślą o rowerzystach, biegaczach, miłośnikach wędrówek z kijkami, spacerowiczach, lubiących jazdę na rolkach i deskorolkach, osobach niepełnosprawnych, rodzinach z małymi dziećmi. Bitumiczne nawierzchnie doskonale nadają się do różnych form turystyki aktywnej. Ze względu na fakt, iż północna Jura jest doskonałym miejscem wypoczynku nie tylko dla osób szukających aktywnego wypoczynku, ale doskonale sprawdza się również jako miejsce turystyki rodzinnej warto podkreślić,
iż wyprawa na ścieżki to idealne rozwiązanie dla rodziców z dziećmi, które są jeszcze przewożone w wózkach lub same już jeżdżą na rowerkach. Trasy są bezpieczne, prowadzą przez tereny polne i leśne, mają różny stopień trudności. Ze względu na fakt, iż w ramach projektu powstało kilka tras, które są ze sobą spójne, łączą się ze sobą istnieje możliwość wyboru za każdym razem innej trasy do aktywnego spędzania wolnego czasu.
Spójna sieć turystyczna
Nowy ciąg pieszo-rowerowy łączy się z istniejącymi i wcześniej wyznaczonymi turystycznymi trasami. Dla gości zmotoryzowanych przygotowano parkingi w m.in. Złotym Potoku, Ostrężniku, Czatachowie, Przewodziszowicach, Żarkach, Mirowie w miejscach ważnych z punktu koncentracji turystów.
Inicjatorem przedsięwzięcia i liderem projektu unijnego była Gmina Żarki. Zadanie realizowano w partnerstwie z sąsiednimi gminami: Janowem i Niegową.

Kluczowe punkty atrakcje turystyczne wzdłuż ścieżki

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content