Huczne zakończenie sezonu kolędowego w Częstochowie

koncert kolęd w parafii Opatrzności Bożej

koncert kolęd w parafii Opatrzności Bożej

Wspólnota parafii pod wezwaniem Opatrzności Bożej w Częstochowie zakończyła tegoroczny sezon kolędowy w wyjątkowy sposób. Proboszcz parafii, ks. dr Stanisław Bukalski zorganizował dla swoich parafian niezwykły koncert. 2 lutego o godzinie 10 i 12 zabrzmiały najpiękniejsze bożonarodzeniowe utwory.

Głównym wykonawcą był wokalista Marcin Jajkiewicz, artysta znany polskiej publiczności m. in. ze swoich występów w programie „Jaka to melodia?”. Na scenie towarzyszyły mu żona Anna i córka. Akompaniował częstochowski pianista Michał Rorat.

Słuchaczom z Częstochowy i okolic duet Jajkiewicz-Rorat dał się także poznać podczas koncertów poświęconych twórczości Zbigniewa Wodeckiego:

-My dosyć często występujemy, oczywiście rodzinnie kolędujemy, ale z Częstochową jestem także silnie związany poprzez cykl koncertów „Wspomnienie Mistrza” poświęconych Zbyszkowi Wodeckiemu. To naprawdę dosyć wesołe wydarzenia, jest tam większy skład, cały zespół, ja również pogrywam na trąbce. I najczęściej występujemy właśnie tu, w tych rejonach.

W utworze finałowym do występujących dołączył ks. bp Antoni Długosz, gość specjalny koncertu; również znany polskim widzom z występów (nie tylko muzycznych), m.in. w programie telewizyjnym „Ziarno”.  W rozmowie z Radiem Fiat bp Antoni podkreślił szczególną wartość katechetyczną, jaką dla dzieci niesie rodzinne kolędowanie:

-Pamiętajmy o tym, że święta Bożego Narodzenia to święta rodziny. Pan Jezus przychodzi w rodzinie i chce nam przypomnieć o tym, że nikt tej wspólnoty nie zastąpi, żadna sztuczna wspólnota. Dlatego też koncentruje uwagę dzieci śpiew kolęd. Dobrze by było, żebyśmy taką tradycję wytworzyli na święta. Dzieci będą wtedy przeżywały prawdę, że Pan Jezus przynosi pokój, radość i zgodę, a dodatkowo każda z kolęd ma głęboką treść teologiczną. Później z dziećmi można poszczególne teksty omawiać, co da nam wspaniałą rodzinną katechezę. Do tego zapraszam wszystkich rodziców, dziadków i babcie!

Do pielęgnowania kolędowych tradycji zachęca także ks. dr Stanisław Bukalski:

-Musimy śpiewać i jeszcze raz śpiewać, by ta tradycja pozostała mocna i silna w naszych parafiach, rodzinach parafialnych i tych rodzinach, w których na co dzień żyjemy. 

Na zakończenie kolędowania wystąpił także parafialny chór „Wesołe Nutki”.

Całości porannego koncertu można wysłuchać [TUTAJ]

Jakub Szewczyk