Częstochowianie świętowali Uroczystość NMP Królowej Polski

3 maja o godz. 19.00 metropolita częstochowski, abp Wacław Depo, przewodniczył w bazylice jasnogórskiej uroczystej Mszy św. w intencji mieszkańców Częstochowy.

Wieczorna Eucharystia za miasto Częstochowę i jej mieszkańców na stałe wpisała się w program Uroczystości NMP Królowej Polski. W bieżącym roku, kiedy świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, 3-majowa uroczystość nabiera na Jasnej Górze szczególnego wymiaru.

W homilii metropolita częstochowski omówił szczegółowo symbolikę znaków, o których mowa w czytaniu z Apokalipsy św. Jana. Odniósł ich znaczenie do dzisiejszej sytuacji na świecie:

– Tekst z Księgi Apokalipsy kreśli wizję wielkich, historycznych przemian. „Niewiasta obleczona w słońce, księżyc pod jej stopami” – to wielki znak Matki Mesjasza, a jednocześnie wypełnienie obietnicy z pierwszej Ewangelii z Księgi Rodzaju. Dwanaście gwiazd wokół Jej głowy przypomina dwanaście pokoleń Izraela i dwunastu apostołów Chrystusa, Bożego Baranka. W „bólach rodzenia” chodzi nie tyle o cielesne rozwiązanie, ile o cierpienia ludu Bożego, którego Ona stanie się Matką z wysokości krzyża. I to na przestrzeni całej historii człowieka. Spełnia się to zarówno w ziemskiej historii Zbawiciela i Jego Matki, jak również w historii naszego narodu od 1051 lat, w jego bolesnych dramatach wojen i utraty niepodległości. To cierpienie spełnia się i dzisiaj w dziejach narodów i państw, które są w stanie wojen i codziennej dyskryminacji chrześcijan, żeby wspomnieć tylko Syrię, Irak czy Liban. To zmaganie kultury życia i łaski z kulturą kłamstwa i śmierci toczy się na wielu areopagach: w polityce, w Kościele, w rodzinach, we wspólnotach kapłańskich i zakonnych, ale mimo tych licznych cierpień i ofiar Kościół-Matka i narody, w tym nasz, przez orędownictwo Matki i Królowej, mają zapewnioną Bożą opiekę i przyszłość. – My jesteśmy chrześcijanami – jak mówił św. Augustyn – przez to, że mamy przyszłość. W Bogu!

Zwieńczeniem Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski był apel jasnogórski z udziałem Kompanii Wojska Polskiego.

MO

 

Skip to content