Laureaci konkursu z organizatorami, fot. Radio Fiat

Już po raz XIII jasnogórski klasztor wspólnie ze stowarzyszeniem „Civitas Christiana” zorganizował konkurs na Wieczernikową Choinkę. Inspiracją dla twórców ozdób choinkowych była w tym roku postać bł. Euzebiusza, założyciela zakonu paulinów. Jak twierdzi Izabela Tyras, przewodnicząca Rady Oddziału Civitas Christiana w Częstochowie, pomimo obostrzeń udało się bez większych problemów przeprowadzić tegoroczną edycję.

– Idea tego konkursu zrodziła się 13 lat temu. Chcieliśmy w jakiś sposób sprowokować troszkę rodziny, by przychodziły na Jasną Górę, by też głębiej, lepiej przeżywały Boże Narodzenie. Wiadomo, że wspólne dekorowanie choinki jest tym co też scala nasze rodziny, a w ślad za tym także grupy w przedszkolach czy klasy. I pomyśleliśmy sobie, że może warto ubrać wspólnie na Jasnej Górze, wpierw myśleliśmy o jednej choince, ale potem okazało się, że zainteresowanie jest bardzo duże i postanowiliśmy dekorować 40 choinek. W tym roku wyjątkowo wróciliśmy jakby do tej pierwotnej wersji konkursu, dlatego, że nie było innych możliwości, ale bardzo cieszymy się z tego, że i tak udało nam się zrealizować ten konkurs, że on mógł się i odbyć i cieszył się tak dużym zainteresowaniem. Ta sfera online, internetowa jest bardzo ważna, ale na pewno niewystarczająca. Ideą konkursu jest to, by wspólnie z rodzinami przybywać na Jasną Górę, by spotkać się z Jezusem Nowonarodzonym i Jego Matką – powiedziała Izabela Tyras. – Mam nadzieję, że uda nam się powrócić do tej formuły zwykłej i niezwykłej i będziemy mogli cieszyć się obecnością pielgrzymów. Jak wielu ojców powtarzało w święta. Wieczernik, gdzie umieszczonych było zawsze 40 choinek, po prostu trząsł się obecnością pielgrzymów. I na tym nam zależy, żeby ludzie tutaj przychodzili, żebyśmy mogli wspólnie przeżywać Boże Narodzenie – stwierdziła.

Izabela Tyras, przewodnicząca Rady Oddziału Civitas Christiana w Częstochowie, fot. Radio Fiat

Jak stwierdził przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski, konkurs na Wieczernikową Choinkę pomaga w rodzinnym przeżywaniu świąt Bożego Narodzenia. Dla paulinów jest to też czas liturgicznych obchodów ku czci św. Pawła, Pierwszego Pustelnika i bł. Euzebiusza.

– Połączenie świąt ze wspomnieniem naszych patronów zakonnych, choinka, ozdoby – to wszystko stanowi pewną całość., więc cieszymy się, że mogliśmy w ten sposób przybliżyć też postać naszego założyciela i w tym roku. Mimo iż warunki związane z trwającą epidemią zmusiły nas do zmiany formuły tego konkursu., to okazało się, że udało się go przeprowadzić, także w ciekawej formie. W prawdzie już nie 40, jak do tej pory, choinek i ozdób, za którą stała jakaś szkoła czy przedszkole, ale kilkadziesiąt, 80 ozdób choinkowych, z których wybraliśmy dzisiaj tych 6 laureatów. W tej nowej formule mogliśmy znowu cieszyć się aktywnością, pomysłowością, kreatywnością rodzin i dzieci – powiedział przeor Jasnej Góry.

O. Samuel wraz z o. Arnoldem wręczają nagrody uczestnikom, fot. Radio Fiat

Paulini cieszą się z tego, że uczestnicy tegorocznego konkursu mogli bardziej poznać osobę założyciela ich zakonu – bł. Euzebiusza.

– Najpierw musieli się zapoznać, chociaż pokrótce, z historią bł. Euzebiusza, dotrzeć do jakichś źródeł, do jakichś rycin, fotografii, opisów, żeby wpleść tę postać w przygotowywane ozdoby, a z drugiej strony ta cała część techniczna przygotowania, pomysłowość, zbieranie materiału, jak słyszeliśmy materiały wtórne – kontynuował o. Samuel Pacholski. – To wszystko stanowi pewną jedną całość, która pokazuje, że w tym momencie, kiedy też jest trudno edukować dzieci, bo właściwie cały czas trwając w pandemii mamy do czynienia z nauczaniem zdalnym, to udało się wykrzesać trochę tej kreatywności, takiej powiedzmy technicznej, manualnej, żeby dzieci zaprosić też do tworzenia tych ozdób – powiedział kapłan.

Z racji na obowiązujące w Polsce obostrzenia zmniejszyła się liczba pielgrzymów, którzy tradycyjnie głosowali na prace konkursowe. Radio Jasna Góra wyszło naprzeciw temu wyzwaniu i, jak powiedział o. Andrzej Grad, dyrektor radia, w tym roku była możliwość głosowania internetowego.

– W tym roku po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na głosowanie także poprzez stronę internetową, online, wiedząc, że będzie znacznie mniej pielgrzymów na Jasnej Górze, a wiemy na podstawie lat poprzednich, że konkurs cieszył się ogromnym doświadczeniem i chcąc też uhonorować, docenić tych młodych artystów, postanowiliśmy także uruchomić drugi sposób głosowania, czyli internetowo. Z resztą, w tym 2020 roku wiele rzeczy internetowo się dokonywało, więc właśnie taka forma głosowania – powiedział o. Andrzej. – Stronę konkursową, radiową odwiedziło ponad 21 tys. osób, a ważnych głosów zostało oddanych 4009 dokładnie, a warto zaznaczyć też, że nie było możliwości głosowania dwukrotnie z tego samego adresu mailowego, więc to też pokazuje zasięg, zainteresowanie. I cieszymy się, że jak na pierwszy raz takim zainteresowaniem ta forma się cieszyła. I wiemy na pewno, że w latach następnych, nawet jeśli nie będzie obostrzeń, to ta forma głosowania też pozostanie – zapowiedział.

O. Andrzej Grad z Izabelą Tyras, fot. Radio Fiat

Martyna Ryś, uczennica Szkoły Podstawowej nr 38 w Częstochowie wraz z kolegami i koleżankami zdobyła pierwsze miejsce w konkursie. Uczestnictwo w rywalizacji nie tylko pozwoliło jej wykazać swoje zdolności artystyczne czy zdobyć wiedzę na temat bł. Euzebiusza, ale również pomogło w osobistym odkrywaniu Boga.

– To jest pierwszy raz jak brałam udział w konkursie na Jasnej Górze. Przede wszystkim chcę niezmiernie podziękować osobom, które nas wspierały. Wszystkie prace były przecudowne i nie wiem, jak można było wybrać tą jedyną, bo to było strasznie ciężkie. Czuję po prostu tę Bożą radość, że mogliśmy się tutaj spotkać pomimo całej pandemii i że to wszystko się udało tak, jak należy. Błogosławiony Euzebiusz na początku był postacią, której nie znałam, także na początku musieliśmy zebrać informacje w Internecie na temat jego życia. Bardzo urzekło mnie to, że modlił się, że żył w samotności jako pustelnik i właśnie postanowiliśmy, że taka będzie nasza praca – powiedziała Martyna Ryś. – Przygotowaliśmy różne skały, różne kwiaty, wszystko było w zgodzie z naturą, tak jak żył Euzebiusz. I właśnie zaczęłam się tak zastanawiać, co było dla mnie takim miejscem spokojnym, gdzie czułabym się bezpiecznie, co było dla mnie taką pustynią jak było dla Euzebiusza i nie musiałam szukać daleko, ponieważ jest to po prostu moje serce. Kocham. Czuję się kochana przez rodziców, przez Boga. I serce to była taka moja pustynia, gdzie mogłam poczuć to, że żyję w zgodzie z Bogiem – stwierdziła.

Konkurs na świąteczne ozdoby cieszy się popularnością nie tylko wśród uczniów przedszkoli i szkół, ale także wśród rodzin. Sylwester Zawicki z Jastrzębia pod Częstochową wraz z żoną i córką Lenką przygotowali makietę Jasnej Góry wykonaną z materiałów wtórnych.

– Użyliśmy praktycznie w 90 % materiałów wtórnych, czyli opakowań plastikowych po różnych serkach, flakonikach po perfumach, zegar został wykonany z pieniążka, brama to taka plastikowa rurka owinięta folią aluminiową, do tego wszystko pomalowane jest srebrnym sprejem, żeby to ładnie wyglądało – powiedział Sylwester Zawicki. – Na drzewka i krzewy użyliśmy takiego sztucznego zielonego materiału, mchu. Zrobiliśmy ładne okiennice, rozświetliliśmy to lampkami led w środku, było to zawieszone na takich ładnych sznureczkach, tak więc wydaje nam się, że to był dobry, doskonały pomysł – stwierdził dumny mężczyzna.

– Było plastikowe prostokątne pudełko owinięte taką gąbką szarą. I obklejaliśmy to pudełko takim błyszczącym papierem szarym, świecącym i różne dodatki tak jak tata powiedział – dodała Lenka.

Nagrody przyznawali osobno internauci i specjalna paulińska komisja. W Konkursie na Wieczernikową Choinkę w głosowaniu online zwyciężyły: I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 38 w Częstochowie, II miejsce -Szkoła Podstawowa w Radostkowie, a na III-cim miejscu uplasowało się Samorządowe Publiczne Przedszkole w Poraju “Leśne skrzaty”. W głosowaniu specjalnej paulińskiej komisji zwyciężyły: I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 9 w Częstochowie, II miejsce Przedszkole Kotek Leon w Woli Hankowskiej, a III miejsce zajęła – Językowa Szkoła Podstawowa nr 1 w Częstochowie.

Skip to content