Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła, 22.02.2021/fot. Radio Fiat

Środa Popielcowa rozpoczęła tegoroczną inicjatywę Kościołów Stacyjnych. Wyjątkowa modlitwa w czasie Wielkiego Postu to możliwość sakramentalnego przebaczenia w postaci spowiedzi św. oraz Eucharystii, jako pełni spotkania z Chrystusem we wspólnocie Kościoła. Jednym z modlitewnych „przystanków” stała się parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła, gdzie Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

Kościoły Stacyjne w Częstochowie to inicjatywa duszpasterska abp. Wacława Depo, która nawiązuje do tradycji Kościoła rzymskiego z IV w. – Podczas Wielkiego Postu w jednej z częstochowskich parafii rozpoczyna się wyjątkowa modlitwa za Kościół lokalny i powszechny – tłumaczy bp Andrzej Przybylski:

– Jesteśmy Kościołem rzymskim i nosimy w sobie charyzmat Rzymu. Miejsca Ojca Świętego, który kieruje Kościołem w imię Chrystusa. To właśnie tam, w Rzymie narodziła się tradycja „stacjo” (łac. zatrzymanie, refleksja), czyli 40 kościołów, które odwiedza się każdego dnia Wielkiego Postu. Tradycję tę rozwinął papież Grzegorz Wielki. Idąc za przykładem Rzymian, my Polacy również modlimy się do Boga. W wyjątkowy, piękny sposób.

Podczas homilii bp Andrzej Przybylski zaznaczył, że każdy człowiek pragnie w życiu dobra. Czasem jednak, zamiast zaufać Bogu, problemy chce rozwiązać sam. Takie podejście nie zawsze przyniesie oczekiwany owoc.

Posłuchaj homilii:

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2021/02/Homilia-bp-Przybylski-parafia-sw.-Apostolow-Piotra-i-Pawla-22.02.2021.mp3]

Warto też zaznaczyć, że modlitwa w parafii na Lisińcu odbyła się 22 lutego, czyli w dzień Święta Katedry św. Piotra. To wyjątkowy dzień, kiedy kapłani zamiast fioletu zakładają szaty w kolorze białym. – Bardzo się cieszę, że dzisiaj stacją został właśnie nasz kościół – dodaje ks. Janusz Wojtyla, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie, wskazując na wyjątkowe przeznaczenie świątyni:

– Nasz kościół parafialny to jednocześnie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Jest siedem kaplic. 15. dnia każdego miesiąca na pamiątkę wspomnienia Matki Bożej Bolesnej odprawiamy tu tzw. Dróżki Boleści Matki Bożej. Jest też całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Kolejna Eucharystia w ramach inicjatywy Kościołów Stacyjnych, której przewodniczyć będzie bp Andrzej Przybylski już 25 lutego o godz. 18.00 w parafii św. Franciszka z Asyżu.

ABK

Skip to content