Działali w konspiracji przeciwko wrogom Ojczyzny. Podejmowali działania niepodległościowe przez dywersję, wywiad, łączność pomiędzy oddziałami walczącymi, czy służbę sanitarną. 27 września to rocznica utworzenia Szarych Szeregów – najliczniejszej młodzieżowej organizacji konspiracyjnej, która w połowie 1944 roku skupiała ponad 15 tys. członków. W Częstochowie dzień 82. rocznicy upamiętniono m.in. poprzez Bieg Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej.

Szczegóły inicjatywy przybliża Zastępca Komendanta Hufca Częstochowa hm. Przemysław Kowalski:

– Co roku spotykaliśmy się podczas Apelu Pamięci, kiedy odczytywaliśmy nazwiska zmarłych, poległych, czy zaginionych harcerzy. W tym roku postanowiliśmy zmienić formułę. Chcemy dać młodzieży praktyczną lekcję historii. Chcemy, aby realizując punkty z trasy, dowiedzieli się czegoś więcej na temat Szarych Szeregów oraz historii naszego miasta. Bieg to nazwa formy harcerskiej. Uczniowie do zrealizowania mają 9 punktów to m.in. pomniki św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kard. Stefana Wyszyńskiego czy Józefa Piłsudskiego. Pragniemy, aby młodzież czerpała z dobrych wzorców.

Bieg Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej zorganizowany został we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 52 im. Małego Powstańca w Częstochowie oraz Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta. Jak podkreśla naczelnik wydziału Rafał Piotrowski, tego typu inicjatywy warte są uwagi:

– W tym roku postanowiliśmy trochę inaczej uczcić powstanie państwa podziemnego i Szarych Szeregów. Pamiętamy o tym fakcie. Bieg po miejscach związanych z II wojną światową zainteresował ok. częstochowskich 500 uczniów. Ta ogromna ilość chętnych to dowód na to, że warto organizować takie przedsięwzięcia.

W inicjatywie uczestniczyła młodzież ze szkół podstawowych oraz średnich. Bieg rozpoczął się na Placu Pamięci Narodowej, a jego uroczyste podsumowanie odbyło się na Starym Rynku przy pomniku Częstocha. Jak zaznacza harcerz Wojciech Rataj, integracja młodzieży poprzez wydarzenia patriotyczne korzystnie wpływa na kształtowanie młodego społeczeństwa:

– Idea obchodzenia różnych świąt, czy wydarzeń patriotycznych jest według mnie bardzo ważna. Uczymy się na historii, dlatego warto dbać o to, co mamy – naszą niepodległość. Powinniśmy pamiętać, że ktoś ją dla nas wywalczył. Jeżeli mamy możliwość upamiętnienia takich wydarzeń w ciekawej formie to tym bardziej warto się w to zaangażować.

Oprócz udziału w patriotycznych inicjatywach, takich jak np. dzisiejszy Bieg Pamięci, częstochowski hufiec zaprasza chętnych do włączenia się w swoje szeregi. To nauka odwagi, prawdomówności, sprytu i zręczności, która może być przygodą na całe życie. Szczegóły na stronie www.czestochowa.zhp.pl.

ABK

Skip to content