W archidiecezji częstochowskiej trwa proces synodalny. W sobotni poranek 22 stycznia, w częstochowskiej Kurii Metropolitalnej odbyło się spotkanie dla animatorów parafialnych. Kierowane ono było głównie do tych, którzy nie mogli uczestniczyć w pierwszym takim spotkaniu, które odbyło się 4 grudnia na Jasnej Górze.

Uczestnicy spotkania rozpoczęli je od modlitwy, a następnie wysłuchali słów bp. Andrzeja Przybylskiego, w których przedstawiał główne założenia i cele Synodu w Kościele. O szczegółach dzisiejszego spotkania mówi ks. Adam Polak z Zespołu koordynującego prace synodalne w archidiecezji częstochowskiej:

-Dzisiejsze spotkanie skierowane jest głównie do tych, którzy z różnych przyczyn nie mogli uczestniczyć w pierwszym takim spotkaniu 4 grudnia na Jasnej Górze. Wiadomo, że dziś będzie mniejsza frekwencja. Może będzie to reprezentacja kilkudziesięciu osób. Będą to przedstawiciele tych parafii, których nie było w grudniu. Na początku ksiądz biskup Andrzej Przybylski poprowadzi modlitwę, po której odbędzie się jego przedłożenie na temat całej idei Synodu. Później będzie warsztat, czyli spotkanie w grupach i doświadczenie tego, co później animatorzy będą razem z proboszczami prowadzić w swoich parafiach.

O idei oraz pomyśle dodatkowego spotkania dla animatorów mówi bp Andrzej Przybylski:

-W całym kościele powszechnym trwa proces synodalny. Rozpoczął się on od etapu diecezjalnego i kontynuujemy nasze prace synodalne w archidiecezji częstochowskiej. Na Jasnej Górze odbyło się już takie spotkanie, ale nie wszyscy mogli tam być. W związku z tym pojawił się postulat o to, aby zorganizować dodatkowe spotkanie dla tych, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej o synodzie. Dlatego też dzisiaj tutaj jesteśmy. Cieszymy się, że pomimo panującej dzisiaj trudnej pogody mamy ponad 20 osób na tym spotkaniu, czyli kolejne dodatkowe 20 wspólnot włączyło się działania synodalne.

Swoimi planami i oczekiwaniami podzielił się jeden z obecnych na spotkaniu animatorów Mariusz Książek z parafii św. Kaspra del Bufalo w Częstochowie:

-Nasza parafia nie jest liczna. Jest na obrzeżach Częstochowy i wciąż się rozbudowuje. Co rusz dochodzą nowi mieszkańcy, więc podstawowym wyzwaniem dla parafii jest to, aby ta wspólnota się konsolidowała, poznawała. Wspólnota synodalna, która rozpocznie swoje działanie będzie głównie oparta na poznaniu się. Spotkania będziemy dopiero planować. Myślę, że zaczniemy na krótko przed Wielkim Postem. Mam nadzieję, że ponieważ w parafii jest bardzo dużo młodych ludzi to ich dynamizm pozwoli parafii nabrać nowego rozpędu.

Po zakończeniu części teoretycznej spotkania, uczestnicy brali udział w warsztatach. Te miały na celu zaaranżowanie przykładowego spotkania synodalnego w parafii. Warsztaty prowadził ks. Andrzej Kuliberda. Po odbytych warsztatach wszyscy obecni przyjęli błogosławieństwo.

Skip to content