Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, wraz z samorządem, prowadzą działania wspierające uchodźców z Ukrainy. Efektem współpracy jest utworzenie punktu informacyjno-pomocowego przy ul. Ogrodowej, gdzie osoby uciekające przed wojną otrzymają ciepły posiłek oraz dalsze wskazówki, co do pobytu w Polsce.

Jak mówi dyrektor częstochowskiej Caritas ks. Marek Bator, porozumienie w kwestii pomocy osobom potrzebującym jest najpiękniejszym świadectwem człowieczeństwa:

– Znaleźć wspólny język w takich działaniach to jest coś pięknego. Tak to powinno właśnie wyglądać. Potrafimy zjednoczyć się w dobrej sprawie ponad wszelkimi podziałami. Łączy nas to, że we właściwy sposób chcemy pomóc człowiekowi. Bardzo się cieszę, że rozpoczęliśmy takie działania. My potrafimy pomagać. Bardzo się cieszę, że ze strony urzędu, w kontakcie z wojewodą, wszelkie papierowe rzeczy będą prowadzone tak, jak oczekują od nas: ustawodawca, wojewoda i osoby potrzebujące.

O wspólnych działaniach wspierających uchodźców z Ukrainy przedstawiciele częstochowskiej Caritas oraz samorządu informowali w czasie spotkania, zorganizowanego 28 lutego w budynku przy ul. Staszica 14. Jak się okazuje główną formą współpracy będzie punkt informacyjno-pomocowy, który rozpocznie działalność 1 marca o godz. 8.00. Więcej na ten temat mówi Rafał Kusal, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Częstochowy:

– Jest to obiekt Caritas. Będzie można było tutaj przyjść, zjeść coś i odpocząć przez chwilę. Będą tutaj pracownicy Urzędu Miasta, którzy pomogą w wypełnieniu odpowiednich kart zgłoszeniowych, a następnie przekażą je do miejsca zakwaterowania, gdzie uchodźcy będą mogli przebywać. Oprócz tego miasto przygotowało tzw. pakiet startowy ze środkami higienicznymi, czy też mapą Częstochowy.

Jak dodaje Rafał Kusal – w Częstochowie uruchomiony został również punkt informacyjny przy ul. Waszyngtona 5. Oprócz tego, w mieście powstała też inicjatywa „Kobiety z Częstochowy, kobietom z Ukrainy”. Za jej organizację odpowiada m.in. radna Monika Pohorecka:

– Akcja jest odpowiedzią na potrzeby, które do nas „spływają”. Odezwały się do mnie różne organizacje, działające na terenie Częstochowy oraz osoby prywatne, które chcą np. udostępnić mieszkania osobom z Ukrainy. Okazuje się, że o ile uchodźcy zapewniony mają dach nad głową oraz pożywienie to brakuje im podstawowych produktów higienicznych – szczególnie kobiecych. Jeśli ktoś chciałby pomóc w tej kwestii może zgłosić się do mnie, lub też innych koordynatorek akcji – Kingi Kardynał oraz Katarzyny Jastrzębskiej.

W spotkaniu dotyczącym współpracy na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy uczestniczył również ks. Piotr Rosochacki, dyrektor Religijnej Misji „Caritas-Spes-Odessa” Odessko-Symferopolskiej diecezji Kościoła Rzymsko-katolickiego, który posługiwał na Ukrainie przez 15 lat. Niestety z powodu militarnej inwazji Rosjan opuścił kraj, wracając do Polski:

– Przede wszystkim chciałbym wyrazić słowa wdzięczności, którą czują osoby mieszkające na Ukrainie. Chciałbym podziękować za solidarność Polski z narodem ukraińskim. Za to, ze Polska jest z nimi w trudnym czasie.

Tragedię osób mieszkających na Ukrainie bardzo dobrze rozumie Sofia Mieziencieva, która aktywnie włącza się w pomoc uchodźcom, świadczoną m.in. w punkcie przy ul. Ogrodowej:

– Dowiedziałam się o wojnie na Ukrainie. Później pokazano mi wiadomość od ks. Marka Batora, który szukał wolontariuszy. Zdecydowałam się pomóc – szczególnie, że znam język ukraiński.

Każdy, kto chciałby włączyć się w działania wspierające uchodźców może przekazywać dary w postaci śpiworów, koców, czy też artykułów codziennego użytku m.in. do magazynu przy ul. Ogrodowej, czy też punktów przy ul. Brzeźnickiej 59 (w godz. 8.00-18.00) oraz ul. Nowowiejskiego 3 (w godz. 9.00-16.00).

ABK

Skip to content