Różowe szaty liturgiczne w czasie Wielkiego Postu? Kapłani mogą je założyć tylko podczas Niedzieli Laetare, która nazywana jest również Niedzielą Radości. W tym roku przeżywamy ją w Kościele 27 marca.

W dzień rozpoczęcia drugiej połowy Wielkiego Postu nad czasem pokuty oraz umartwienia górować zaczyna radość. Bóg zsyła nam swoje pocieszenie, przypominając jednocześnie o zbliżającym się Zmartwychwstaniu. W znaczenie szczególnego czasu radości wprowadza nas abp Wacław Depo:

– Radość jest stanem i jednocześnie darem Ducha Świętego. Pismo Święte bardzo wyraźnie nam o tym przypomina. Radość jest jednak darem, którym powinniśmy dzielić się z innymi. Radość ta wynika z ostatecznego zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią. To nas powinno charakteryzować każdego dnia.

O tradycji Niedzieli Laetare mówi natomiast ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej:

– Są różne koncepcje tego początku. Mówi się, że w pierwszych wiekach (kiedy Wielki Post trwał krócej niż 40 dni) Niedziela Radości była ostatnią niedzielą okresu zwykłego. Inne koncepcje zwracają uwagę na tzw. Niedzielę Róż – rzymską tradycję z XVI wieku. W Bazylice św. Krzyża w Rzymie papież poświęcał złote róże i wręczał je dla zasłużonych. Zgromadzeni byli natomiast obdarowywani kwiatami i obsypywani płatkami róż.

Drugą przeżywaną w Kościele Niedzielą Radości jest tzw. Niedziela Gaudete, która celebrowana jest w czasie Adwentu.

ABK

Skip to content