Działalność częstochowskiej Fabryki Wyrobów Ceramicznych „Czyn” – taki tytuł nosi wystawa, którą od końca kwietnia do połowy września będzie prezentować Muzeum Częstochowskie w Galerii Dobrej Sztuki.

Dla Czyn-u pracowali m.in. Wanda Szrajberówna, Zofia Trzcińska-Kamińska, siostra Aniela Józefowicz czy znana częstochowska rodzina Pospieszalskich – Donata i Stanisław.

– Wystawa to nie tylko wyroby dawnej wytwórni. To także bardzo ciekawy zbiór archiwaliów, dokumentów, listów, szkiców i projektów, które były wykonywane przez artystów dla wytwórni. Mamy unikatowe i interesujące zdjęcia zakładu oraz bardzo dużo oryginalnych artykułów przechowywanych w archiwum rodziny Ostaszewskich. Zgromadzone archiwalia pozwolą poznać historię tego miejsca. W ramach projektu powstał również film o pamiątkarstwie religijnym i częstochowskim rynku dewocjonaliów – opowiadała kurator wystawy dr Katarzyna Sucharkiewicz, kierownik Działu Sztuki Muzeum Częstochowskiego.

Wystawa jest upamiętnieniem Fabryki Wyrobów Ceramicznych, będącej znaczącym elementem historii częstochowskiego rzemiosła.

– „Czyn” to nazwa, którą przyjęła grupa artystów. Tak nazywała się wytwórnia funkcjonująca w Częstochowie w latach 1945-1953. Było to miejsce, które skupiło grono wykwalifikowanych artystów nie tylko z naszego miasta, ale i z całego kraju. Podjęli oni próbę podniesienia poziomu artystycznego produkowanych dewocjonaliów, m.in. wzorów i charakteru produkcji – dodała dr Katarzyna Sucharkiewicz.

Wernisaż wystawy rozpocznie się w sobotę 23 kwietnia o godz. 17:00. Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Częstochowskim do 16 września.

BNO

Skip to content