„Po stronie życia” to hasło tegorocznego Marszu Dla Życia i Rodziny, który przeszedł Alejami Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie 29 maja. Celem inicjatywy było głośne manifestowanie, że każde życie ludzkie jest darem od Boga.

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. sprawowaną w archikatedrze pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. Metropolita częstochowski pouczył, że darem życia nie wolno szafować, a zadaniem wszystkich chrześcijan jest przeciwstawiać się postulatom odbierania życia:

– Skoro wierzę, że Bóg jest moim Stwórcą i stworzył dla mnie ten świat, to jestem odpowiedzialny za siebie i za świat. A właśnie dar życia […] jest podstawowym darem, którym nie wolno szafować. Dlatego stoimy po stronie życia, czyli po stronie Pana Boga. […] Naszą rolą jako chrześcijan jest zawsze przeciwstawiać się programowi, który domaga się i pozwala zabijać.

W homilii abp Wacław Depo odwołując się do dorobku św. Jana Pawła II w dziedzinie walki o uszanowanie świętości ludzkiego życia przypomniał, że Papież Polak miał odwagę przeciwstawić się cywilizacji śmierci. Pouczył także, że odrzucenie daru życia zawsze jest skutkiem egoizmu i braku miłości:

– Jan Paweł II nie tylko miał odwagę bronić ludzkiego życia, ale miał też odwagę przeciwstawić się szerzącej się kulturze odrzucenia. […] Kiedy porównuje się płód ludzki tylko do „Zlepku komórek”… Rzeczywiście, w sytuacji braku miłości, najsłabsi są odrzuceni, ponieważ zwycięża egoizm, a życie jest „ciężarem”.

Symboliczne przejście ulicami Częstochowy pokazujące radość z istnienia każdej istoty ludzkiej zapoczątkowane zostało w 2011 roku z inicjatywy Grzegorza Nienartowicza, prezesa Fundacji Dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II w Częstochowie:

– Marsz dla Życia i Rodziny w Częstochowie to wydarzenie doroczne. W tym roku bardzo mocny sygnał chcemy dać w kontekście Ukrainy. Nawet tegoroczne hasło marszu „Po stronie życia” daje nam możliwość pokazania, jak wielką wartością jest dar życia.

Ks. Robert Grohs z Referatu Duszpasterstwa Rodzin podkreślił, że tegoroczny Marsz dla Życia jest dziełem wielkiego grona wiernych. Wyraził radość z faktu, że zaangażowane grupy i wspólnoty znajdują dla siebie miejsce w tym dziele:

– Bardzo dziękuję Bogu, że Kościół częstochowski podjął się pięknego zadania organizacji Marszu dla Życia i Rodziny w tym roku i wiele wspólnot się zaangażowało. Cieszymy się też z tego, że są nowe osoby, nowe wspólnoty, które widzą w tym dziele swoja przestrzeń świadectwa, że wszyscy jesteśmy po stronie życia. […] Niech Bóg nas prowadzi i błogosławi, żebyśmy na tych pięknych ścieżkach, abyśmy kolejne marsze jeszcze bardziej dla Boga i jeszcze większe organizowali.

Na istotę organizacji wydarzeń, takich jak Marsz dla Życia i Rodziny zwracają też uwagę s. Milena oraz s. Emanuela ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa:

– To bardzo piękne, że zaczynamy to spotkanie od Eucharystii. Dawcą wszelkiego dobra jest Pan Bóg. My przychodzimy do Niego. Proszę zauważyć, jak wiele dzieci jest na tym Marszu. Życie jest najcenniejszym darem, który daje Bóg – zaznacza s. Milena.

– Uważam, że organizacja takich wydarzeń jest obecnie szczególnie ważna. Powinno się pokazywać, że życie jest ważne – dodaje s. Emanuela.

O wartości podejmowania inicjatyw „ku pełni życia” mówią również inny uczestnicy Marszu:

– Uważam, że jest to bardzo potrzebna inicjatywa. Chcemy promować życie i rodzinę, tym bardziej, że niedawno założyliśmy z mężem swoją.

– Warto pokazywać, jaką wartość stanowi dla nas życie.

Po Mszy św. sprawowanej w częstochowskiej archikatedrze uczestnicy wydarzenia zgromadzili się na placu archikatedralnym, aby następnie wyruszyć wspólnie w stronę Jasnej Góry. Na błoniach jasnogórskich przygotowane zostały występy muzyczne, a także świadectwa tych, którzy dzielą życie z Bogiem.

W ramach wydarzenia ogłoszone zostały też wyniki konkursu organizowanego przez Archidiecezję Częstochowską we współpracy ze Wspólnotą Pielgrzymi Niepokalanej oraz Duszpasterstwem Rodzin ,,Nazaret”.

[…]

Homilia abp. Wacława Depo:

Skip to content