Kongres Prymasa Stefana Wyszyńskiego odbył się na Jasnej Górze

We wtorek 28 czerwca w Sali Różańcowej na Jasnej Górze odbył się Kongres Prymasa Stefana Wyszyńskiego, zorganizowany przez Fundację Muzyki Sakralnej Caecilianum. Uczestnicy poprzez modlitwę, projekcję filmu, dwie konferencje oraz koncert literacki rozważali nadzwyczajną aktualność nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Kongres zakończono Mszą św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo.

Abp Wacław Depo skupiając się na kapłańskim wymiarze posługi bł. kard. Stefana Wyszyńskiego zwrócił uwagę, że kapłaństwo jest jednocześnie darem i zadaniem, a każdy kapłan musi podejmować codzienne trudy, żeby to zadanie należycie realizować. Metropolita Częstochowski podkreślił także, że w życiu i posłudze Prymasa Tysiąclecia kapłani mogą odnaleźć inspirację do realizacji swoich zadań:

Posłużę się słowami który zapisał św. Jan Paweł II, że dar powołania i służby tak jak to widzimy poprzez osoby i życie, i posługiwanie ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego to jednocześnie dar i zadanie. Dlatego że dar, to jest przede wszystkim jest podkreślenie roli Boga, który wybiera nas do określonej misji i wyznacza zadania ale daje też łaskę. Ale to że zmaganie musi być z naszej strony wysiłkiem człowieka to w tym wypadku chociażby wspomnijmy sprawę odizolowania go od wiernych poprzez interweniowanie przez trzy lata i to w zupełnej głuszy, żeby po prostu świat czy Kościół Polski o nim zapomniał.

Jednym z prelegentów Kongresu Prymasa Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze był ks. prof. Janusz Królikowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego. Przypomniał on o aktualności nauczania bł. kard. Wyszyńskiego, wskazując szczególnie na to, jak ważne jest pielęgnowanie duchowej i narodowej kultury:

Pierwsza rzecz, którą wydaje mi się, że należy podkreślić przy tym dzisiejszym spotkaniu, to fakt, że wracamy do kardynała Wyszyńskiego chcąc zaktualizować jego przesłanie. To jest rzecz niezwykłej wagi, dlatego że to dziedzictwo jest olbrzymie, nie tylko to spisane, ale przede wszystkim ta myśl głębsza, która za tym wszystkim stoi. Czyli te idee, które nimi kierowały. Kardynał Wyszyński zwraca uwagę na wielką rolę kultury w życiu osobistym człowieka, w życiu narodowym jako takiego nośnika i podstawy wiary. […] Kardynał Wyszyński zwracał bardzo uwagę przede wszystkim na tę kulturę duchową, kulturę etyczną, obyczajową jako podstawę, ale także ta kultura w znaczeniu takiej twórczości.

Kongres oprócz wymiaru konferencyjnego i edukacyjnego miał także część artystyczną. Złożył się na nią koncert literacki „Jedna jest Polska”, inspirowany publikacją o takim samym tytule, zawierającą fragmenty pism i kazań bł. kard. Wyszyńskiego. Za kierownictwo artystyczne koncertu odpowiada Barbara Fijewska-Dobrzyńska, śpiewaczka, wieloletnia aktorka Teatru Polskiego w Warszawie oraz prezes Kręgu Przyjaciół Prymasa Tysiąclecia, współpracującego od ponad 20 lat z Instytutem Prymasa Wyszyńskiego. Barbara Dobrzyńska nie ma wątpliwości, że nauczanie bł. Prymasa Wyszyńskiego może dla nas stanowić punkt odniesienia w dzisiejszych czasach:

Po przeczytaniu książki „Jedna jest Polska”, w której te cudowne kazania i homilie na mnie zrobiły ogromne duchowe wrażenie. Postanowiłam właśnie żeby przybliżyć naukę prymasa tysiąclecia wielu młodym pokoleniom. Prymas Wyszyński jest niezwykle aktualny nawet i dziś. Powinniśmy uczyć się, przypominać, czytać go bo to jest wielki nasz filar. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości, depczą naszą godność narodową, natychmiast czytać prymasa, który powiedział „nasza godność narodowa wymaga, abyśmy oparli się tej zarozumiałości z jaką lekceważone jest wszystko co Polskie, na rzecz nam tak obcego importu”.

Podczas homilii abp Wacław Depo stanowczo podkreślił, że dziedzictwo duchowe i narodowe, jakie pozostawili po sobie św. Jan Paweł II i bł. kard. Stefan Wyszyński, nie może zostać zapomniane. Zaznaczył także, że pielęgnowanie i kultywowanie tego dziedzictwa jest naszym zadaniem:

Jan Paweł II przypomina nam, że nikt z nas nie może pozostać obojętnym wobec faktu, że tak wielu ludzi nie poznało jeszcze pełnego objawienia się Bożej miłości w Chrystusie. Dzisiaj możemy powiedzieć, że otrzymaliśmy kolejny dar kanonizacji i beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i czy mamy to wszystko zamknąć w muzeum? Dzisiaj to my jesteśmy tymi, którzy muszą kontynuować ich drogę wiary i szczególnego zawierzenia Bogu poprzez pośrednictwo Maryi. […] Ta, która nas tutaj gromadzi i zwołuje jest matką tej jedności – trudnej jedności Polaków”. Tak jak uczył nas bł. kard. Stefan Wyszyński i św. Jan Paweł II – trzeba się zmagać o tę wolność i jedność poprzez prawdę.

Podczas Kongresu wyświetlono także film „Moc Prymasa Tysiąclecia” w reżyserii dr. Jacka Bąka, swój wykład o jedności Kardynała ze Stolicą Apostolską wygłosił także ks. Albert Warso.

Skip to content