Wojna za naszą wschodnią granicą trwa już równy rok… 24 lutego przypada rocznica wkroczenia rosyjskich wojsk na terytorium naszych ukraińskich sąsiadów. Na Jasnej Górze tego dnia odprawiona została Msza św. o pokój w Ukrainie. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo.

Abp Depo mówiąc o dniu modlitwy i solidarności z cierpiącą Ukrainą, wspomina film o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, zatytułowanym ,,Wolność jest w nas”. Odnosi się do tytułu i postaci ks. Jerzego, który mimo cierpienia – był wolny.

Można być prześladowanym, poniewieranym, a nawet doprowadzonym do śmierci. Jednak ks. Jerzy był zawsze wolny. Dlaczego? Bo opierał się na prawdzie, a Prawdą jest Chrystus. Prawda to nie jest zespół takich czy innych wiadomości uzgodnionych, ale prawda to nasze odniesienie do Chrystusa.

Metropolita Częstochowski wytłumaczył również, jak dziś powinniśmy rozumieć słowo solidarność.

Słowo solidarność dziś musi współbrzmieć ze słowem miłość. Św. Jan Paweł II w Sopocie powiedział, że nie ma solidarności bez miłości. Z kolei miłość jest wyrazem solidarności. Powiedział też, że miłość przebacza, ale nie zapomina. Musimy się jej uczyć stale na nowo. Okazuje się, że dramat I czy II wojny światowej niczego nas nie nauczył, bo dalej widzimy imperialistyczne tendencje. Musimy być ludźmi wolnymi, odpowiadającymi za swoje czyny wobec Boga, a wówczas uczynimy świat bardziej ludzkim.

W homilii abp Depo zaznaczył, powinniśmy codziennie czynić znak krzyża, starannie i bez pośpiechu, bo to dzięki Bogu otrzymujemy każdy nowy dzień.

Wchodząc w głębię wiary Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, nadającej nam kierunek i sens ludzkiego życia, zaczynajmy każdy dzień od znaku krzyża. Czyńmy go starannie i wyraźnie, bo Bóg dał nam nowy dzień. To nie do nas należy życie. W Jego ręku jesteśmy, żyjemy i poruszamy się.

M.in. dzięki zaangażowaniu abp. Depo wysłano ponad 700 ton darów dla Ukrainy, zebranyuch w akcjach organizowanych przez Towarzystwo Patriotyczne Kresy. W spotkaniu na Jasnej Górze wzięły udział setki osób, w tym ponad 100-osobowa grupa uchodźców, wielu z nich to uczniowie uczęszczający do częstochowskich szkół. 13-letnia Władzia Karpenko rok temu uciekła z Chersonia z mamą i bratem.

Tęsknie za Ukrainą. Z Chersonia do Polski jechałam cztery doby, 24 lutego już wyjechaliśmy, a 1 marca byliśmy w Mikołajowie. Podoba mi się tutaj, w szkole zostałam przyjęta bardzo fajnie, koledzy i koleżanki są bardzo dobrzy.

W części artystycznej spotkania wystąpili uczniowie z Ukrainy z Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej. Dzień modlitwy i postu przeżywają na Jasnej Górze także wierni Kościoła greckokatolickiego, którzy podczas specjalnego nabożeństwa modlić się będą zwłaszcza za poległych i walczących żołnierzy. Wieża Jasnej Góry ponownie rozbłysnęła w barwach Ukrainy.

LN

Galeria: Radio Fiat

 Dzień modlitwy i solidarności z cierpiącą Ukrainą

Skip to content