1 kwietnia w pawilonie wystawowym w Parku Staszica miał miejsce wernisaż wystawy ,,Na kresy po zdrowie!”. Wystawa prezentuje dość długą i niemal zapomnianą historię uzdrowisk na ziemiach polskich dawnej Rzeczypospolitej.

Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie i jeden z kuratorów wystawy zaznaczył, że wystawa powstała m.in. dzięki Piotrowi Kuźnikowi, który użyczył obiektów muzealnych z Muzeum Stomatologii w Częstochowie:

– Od kilkudziesięciu lat prowadzę największą prywatną kolekcję pamiątek z Kresów w Polsce wraz z obiektami z Muzeum Ziem Wschodnich w Lublinie oraz przy pomocy Piotra Kuźnika, który użyczył swoich obiektów z Muzeum Stomatologii w Częstochowie, pokazuje całą piękną historię uzdrowisk na Kresach.

Wśród organizatorów wystawy znajduje się oczywiście Muzeum Częstochowskie, ale także Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.

Historia uzdrowisk zaczyna odchodzić w zapomnienie, dlatego powstała owa wystawa.

– Wystawa to opowieść o ponad 500-letniej historii i tradycjach leczenia uzdrowiskowego na Kresach. Przez stulecia na tamtejszych ziemiach leczyli się niegdyś nasi przodkowie. Odkąd ziemie znajdują się za naszymi granicami – pamięć o tych miejscach uleciała.

Kozłowski wymienił uzdrowiska, które są głównym tematem wystawy ,,Na kresy po zdrowie”.

– Przypominamy nad Niemnem położone Druskienniki, ukochane przez marszałka Piłsudskiego, ale też uzdrowiska, leżące na ziemiach lwowskich z Lubieniem na czele – najstarszym oraz Szkłem, gdzie leczył się m. in. Władysław IV. Wspomnimy też jeden z najpopularniejszych uzdrowisk w latach 20 i 30, czyli Truskawiec i Morszyn.

Wystawa o uzdrowiskach na ziemiach polskich dawnej Rzeczypospolitej jest naprawdę godna uwagi. Będzie można ją oglądać do 2 lipca. Warto również zajrzeć do Muzeum Stomatologii, znajdującym się przy ul. Jasnogórskiej.

LN

Galeria: Radio Fiat/Piotr Kuźnik

Na kresy po zdrowie

Skip to content