12 tys. zł w 12 minut w ramach RKO

Około 12 minut trwa średnio wypełnienie wniosku na Platformie Usług Elektronicznych o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). W ramach programu rodzice dzieci mogą otrzymać maksymalnie 12 tys. zł.

Do tej pory złożono ponad 300 tys. wniosków w ramach programu. Szacuje się, że w styczniu wniosków tych może być nawet 400 tys. w skali całego kraju.

– Wniosek o RKO można złożyć w kilkanaście minut. Średni czas przeprowadzenia wniosku przez specjalny kreator na PUE ZUS to jedynie 12 minut. To pokazuje, że rodzice i opiekunowie nie mają problemów z załatwieniem formalności. Od 1 stycznia można składać do ZUS-u elektroniczne wnioski o wypłatę Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia – mówiła Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane.

– Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej, a przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rodzice nie muszą ograniczać się co do dnia i pory składania wniosku o RKO. Przez to, że wypełnianie i wysyłanie odbywa się elektronicznie, można je składać o każdej porze przez siedem dni w tygodniu – dodała rzeczniczka.

Z analiz ZUS wynika, że wnioski są składane o różnej porze dnia i nocy. Innymi słowy, to rodzice decydują o tym kiedy wirtualnie odwiedzić urząd.

BNO

Skip to content