Abp Wacław Depo: „Kościół św. Piotra to Kościół modlitwy”

Sobota, 29 czerwca w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie była niezwykle ważnym dniem. Wszystko za sprawą uroczystości odpustowej, wizytacji kanonicznej metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo i sakramentu bierzmowania, który przyjęło 86 młodych parafian.

– Duch Święty tak poprowadził to spotkanie w czasie odpustu św. Piotra i Pawła, że udzieliłem sakramentu bierzmowania kandydatom ze wspólnoty parafialnej. Młodzi przez dwa lata przygotowywali się do bardzo świadomego przyjęcia tego sakramentu. Myślę, że na progu wakacji, ważne jest, aby dorastali w dojrzałości i wolności, która jest związana z prawdą. Życzę im, aby nie dali się oszukać fałszywym nauczycielom i propozycjom, które idą ze świata oraz żeby Duch Święty wspomagał ich darem mądrości, rozumu i odwagi w wyznawaniu wiary – powiedział metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Podczas homilii arcybiskup głosił, jak ważną rolę w istnieniu Częstochowy pełni Jasna Góra. Metropolita kierował także do młodych słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, mówiące w jak bardzo ważnym miejscu żyjemy.

– Czym byśmy byli bez Jasnej Góry? Może „Częstochówką”? Jakąś wioską zagubioną gdzieś pomiędzy polami a lasami. Przypomniał nam o tym Jan Paweł II 40 lat temu: „Brońcie tego charakteru Maryjnego miasta, bo ono jest dobrym miastem, a to znaczy, że wy jesteście dobrzy”. Wystarczy spojrzeć, jak słowa te spełniają się w naszej drodze w otwartości na pielgrzymów. Co roku przybywa do nas prawie 4 mln pielgrzymów. My im otwieramy domy, częstujemy chlebem, wodą, przyjmujemy ich pod dach i tak jest od pokoleń. To z pewnością będzie się liczyło wobec Sądu Bożego nad nami. Kto przyjmuje kogokolwiek i poda kubek wody, ten nie będzie bez nagrody – głosił w homilii abp Depo.

Podczas uroczystej Mszy św. wśród koncelebrujących był m.in. proboszcz parafii ks. Janusz Wojtyla. Kapłan zaznacza, że parafialne uroczystości odpustowe są połączone z poprzedzającym je festynem.

– Odpust jest zawsze szczególnym wydarzeniem w życiu naszej parafii. Przypada on w okresie wakacyjnym, a więc wiele dzieci jest już na wakacjach i pod tym względem wygląda to trochę skromniej. 16 czerwca przeżywaliśmy festyn parafialny, który także włącza się w uroczystości odpustowe. Ponadto cieszymy się z możliwości ubogacenia się pod przewodnictwem pasterza archidiecezji oraz z uroczystości bierzmowania, która zgromadziła wielu wiernych.

Wyjątkowość 29 czerwca w parafii podkreśla także 58. rocznica święceń kapłańskich ks. prałata Eugeniusza Wieczorka.

Po bierzmowaniu pod przewodnictwem arcybiskupa wyruszyła uroczysta procesja wokół kościoła.

BNO

CATEGORIES
TAGS
Share This