Aktywne wakacje z myślą nie tylko o sobie? W Częstochowie się da!

Wakacje są czasem nie tylko wypoczynku ale też aktywnego spędzania czasu. Form takiej aktywności jest bardzo wiele. Jedną z nich, która oprócz zdobycia nowych doświadczeń daje też możliwość zrobienia kilku dobrych uczynków jest wolontariat. A okazji do niego w Częstochowie nie brakuje.

Jednym z częstochowskich liderów w sferze organizowania wolontariatu jest Fundacja Oczami Brata. Dba ona o to, żeby jej wolontariusze mogli zdobyć jak najwięcej doświadczeń, które później będą dla nich przydatne na studiach i w życiu zawodowym. Obecnie Fundacja poszukuje wolontariuszy do organizowanego przez siebie festiwalu, o czym szerzej mówi Izabela Adamus, koordynatorka wolontariatu w Fundacji Oczami Brata:

Na ten moment szukamy wolontariuszy do pomocy w festiwalu e/Fka, odbywającym się w dniach 19-20 sierpnia. Zadań dla wolontariuszy mamy dosyć sporo, każdy znajdzie coś dla siebie. Jest kwestowanie na budowę Domu Oczami Brata, pomoc w strefie chill’u, animacje dla dzieci, wsparcie techniczne i w stoisku Fundacji. Zachęcamy, bo na pewno każdy coś dla siebie znajdzie.

Fundacja oprócz festiwalu prowadzi też całoroczne działania, w które również mogą się angażować wolontariusze. Tym rodzajem wolontariatu mogą być szczególnie zainteresowane osoby studiujące lub planujące podjęcie studiów zwłaszcza pedagogicznych i pielęgniarskich. Jednak Fundacja otwarta jest na każdego:

Zapraszamy do współpracy przez cały rok. Zajmujemy się, różnymi działaniami względem osób niepełnosprawnych, można być wolontariuszem w warsztacie terapii zajęciowej i w warsztacie terapii artystycznej, które prowadzimy jako Fundacja. Z pewnością znajdzie się zajęcie dla każdego, kto chciałby poświęcić swój czas.

Wolontariuszy poszukuje także Częstochowskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt, gdzie z pewnością odnajdą się osoby kochające pracę z czworonożnymi podopiecznymi. Marta Pasieka zauważa, że po okresie pandemii zainteresowanie wolontariatem w schronisku wzrosło, jednak cały czas znajdzie się miejsce dla nowych osób:

Wolontariat u nas trwa cały czas. Na szczęście po okresie pandemii wolontariusze przychodzą do nas regularnie. Cały czas oczywiście też zapraszamy wszystkie nowe osoby. Przypominamy, że wolontariuszami mogą być wszystkie te osoby, które ukończyły 16 rok życia i które przyjdą do nas ze zgodą rodziców.

Osoby poszukujące nieco bardziej ekstremalnych wyzwań, dzięki którym mogą zwiększyć swoją pewność siebie, mogą spróbować swoich sił w tzw. „Street workingu”, czyli pracy polegającej na wyszukiwaniu i pomaganiu osobom bezdomnym. W Częstochowie zajmuje się tym Stowarzyszenie Agape, współpracując m.in. z Fundacją św. Barnaby, Fundacją Ufam Tobie i częstochowską Caritas. Od niedawna Stowarzyszenie prowadzi także Centrum Wolontariatu, gdzie każdy może znaleźć wolontariat odpowiedni dla siebie. O szczegółach tego projektu mówi jego koordynator, Jan Strączyński:

Jako Stowarzyszenie Agape prowadzimy całoroczne Centrum Wolontariatu, do którego zapraszamy wszystkie osoby chętne, które chciałyby w jakikolwiek sposób zaangażować się w wolontariat. Pomożemy na pewno znaleźć taką organizację, która będzie dostosowana zarówno do potrzeb, jak zainteresowań osoby, która się do nas zgłosi. Wspólnie stworzymy profil, który następnie będziemy dostosowywać do organizacji, z którymi współpracujemy.

Centrum Wolontariatu mieści się przy ul. Piłsudskiego 41/43 w Częstochowie – wejście od ul. Piotrkowskiej. Z reguły zawsze można tam kogoś spotkać, jednak warto wcześniej umówić się telefonicznie. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Stowarzyszenia Agape.

Skip to content