Autobusy i kierowcy MPK pod kontrolą policji

Fot. Radio Fiat

Policja z Wydziału Ruchu Drogowego w Częstochowie już po raz kolejny przeprowadzili kontrole miejskich autobusów. Wszystko po to, by zapewnić pasażerom korzystającym z komunikacji możliwie maksymalne bezpieczeństwo w czasie wzmożonego ruchu (związanego, chociażby z rozpoczętym rokiem szkolnym).

Obecna podczas akcji Małgorzata Długosz, przewodnicząca Zespołu do Spraw Profilaktyki Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Częstochowie mówiła, że większa trzeźwość przekłada się na większe bezpieczeństwo.

– Myślę, że wszystkim obywatelom zależy na tym, aby nasze społeczeństwo było trzeźwe. Mówię tu nie tylko o młodzieży, z którą profilaktyka jest kojarzona, ale też o osobach, które wykonują zawody zaufania społecznego. Mam tu na myśli m.in. kierowców, którzy przewożą pasażerów. Kierowca powinien być trzeźwy nie tylko, gdy jest prowadzona akcja, ale zawsze, gdy pracuje. Należy też przeprowadzać szkolenia, aby zatrudniać ludzi odpowiedzialnych i nie powtarzać błędów z Warszawy – tłumaczyła Małgorzata Długosz.

O złych statystykach dotyczących nietrzeźwych kierowców alarmuje częstochowska policja. Porównując rok 2019 do poprzedniego, nastąpił wzrost liczby ujawnionych kierowców pod wpływem alkoholu, zarówno w stanie po użyciu, jak i w stanie nietrzeźwości. W samym województwie śląskim było to dokładnie 913 osób.

– Kierowcy nie stosują się do naszych apeli, ani do przepisów określonych w kodeksie karnym i kodeksie o ruchu drogowym. Niestety wsiadają za kierownicę i jeżdżą na podwójnym gazie. Najgorsze jest to, że często dochodzi do zdarzeń drogowych z takimi osobami. Niepokojącym jest również fakt, iż odnotowujemy coraz więcej przypadków kierowania samochodem pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu – zaznaczył naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego podkom. Sebastian Tyras z Komendy Miejskiej policji w Częstochowie.

Tylko w ciągu jednego dnia policjanci z Częstochowy skontrolowali ok. 40 autobusów, badając trzeźwość kierowców oraz przestrzeganie wśród pasażerów obowiązku zakrywania ust i nosa. Jak zapewniają mundurowi, kontrole kierowców miejskich autobusów trwają codziennie w różnych miejscach miasta.

BNO

Skip to content