AZS świętował 75-lecie

W częstochowskim Klubie Politechnik odbył się jubileusz 75-lecia Akademickiego Związku Sportowego.

Na spotkaniu, które miało miejsce 13 stycznia, obecni byli przedstawiciele klubu, ale też wiele znanych osobistości, m.in. rektor Politechniki Częstochowskiej, prof. dr hab. inż. Norbert Szczygiol.

– Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że jest to spotkanie z okazji 50-lecia Klubu Seniora AZS-u, a przy okazji 75-lecia AZS-u w ogóle – zaznacza rektor. – Tym razem jest ono organizowane u nas, gdyż co dwa lata odbywa się ono na przemian na częstochowskim Uniwersytecie oraz Politechnice. Uczestniczą w nim głównie seniorzy, którzy byli niegdyś sportowcami lub działaczami sportowymi i którzy nadal żywią sentyment do tego klubu.

Założyciel i były prezes klubu Mieczysław Hrehorów podkreśla, jak bogatą historię ma AZS.

– Rozpoczęliśmy działalność po okresie naszej gehenny, czyli po wojnie. Wszyscy ci, którzy zostali w kraju lub do niego powrócili i którzy chcieli podwyższyć swoje wykształcenie, a także zaistnieć w sporcie, ucieszyli się, że istnieje taka możliwość. I rzeczywiście – daliśmy tym ludziom szansę dalszego rozwoju i z tego jesteśmy dumni. AZS rozwija się! – obwieszcza z radością założyciel klubu.

Jubileusz połączony był ze spotkaniem opłatkowym. Jak mówi bp Antoni Długosz, jest to swoiste przedłużenie okresu świąt Bożego Narodzenia, a zarazem radości z narodzin Pana Jezusa.

– Dzisiaj spotykamy się ze sportowcami okręgu częstochowskiego, żeby raz jeszcze przeżyć wigilię. Przedłużamy okres świąteczny, by móc w dalszym ciągu cieszyć się z narodzin Jezusa Chrystusa. Sam będę starał się życzyć wszystkim sportowcom, by w taki sam sposób, w jaki przygotowują się do zawodów, dbali o swoje człowieczeństwo – podsumowuje biskup Długosz.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. W Klubie Politechnik byli obecni również rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza, prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, a także diakoni Archidiecezji Częstochowskiej, którzy otworzyli jubileusz uroczystą pieśnią.

MSI