Bezrobocie w regionie wciąż rośnie

Źródło fot. czestochowa.praca.gov.pl

Od dłuższego czasu obserwowany jest wzrost bezrobocia w Częstochowie i regionie. Według danych z końca stycznia bieżącego roku stopa bezrobocia w mieście wyniosła 4,4%. W porównaniu z rokiem poprzednim stanowi to wzrost o 1,4 punktu procentowego.

W powiecie stopa ta wynosi 8,4% i również tu zanotowano wzrost względem poprzedniego roku.

– Na koniec lutego bieżącego roku mieliśmy 8855 osób bezrobotnych w Częstochowie i powiecie. W samym mieście było ich 5090, a w powiecie 3765. W porównaniu do lutego poprzedniego, roku mieliśmy wzrost o ok. 2500 osób, co stanowi ok. 40% wszystkich zarejestrowanych. Jeśli chodzi o Częstochowę, było to 1644 osoby, jeśli mówimy o powiecie – 899 osób – poinformował Andrzej Zaguła, rzecznik prasowy Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie.

Wzrost bezrobocia zdaniem rzecznika częstochowskiego Urzędu Pracy nie jest niczym niepokojącym. Jest to tendencja występująca w całej Polsce, której głównym czynnikiem jest m.in. wtórna fala koronawirusa.

– Część lokalnych zakładów bardzo ograniczyła aktualne zatrudnianie. W ostatnim czasie mieliśmy nieco więcej zwolnień grupowych. Widzimy też, że w ciągu ostatnich miesięcy pojawiało się mniej ofert pracy. To wyraźny sygnał, że pandemia zmusiła niektórych pracodawców, by ograniczyć zatrudnienie i uważnie przyglądać się generowanym kosztom – dodał rzecznik PUP w Częstochowie.

W ostatnim czasie zainteresowaniem zaczęły cieszyć się zaświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom. Względem poprzedniego roku, na lokalny rynek powoli wraca też zainteresowanie ofertami pracy przez obywateli z Ukrainy.

BNO

Skip to content