Od początku obecnego sezonu epidemiologicznego, tj. od 1 września 2018 r. do 15 lutego 2019 r. na terenie nadzorowanym przez PSSE w Częstochowie zarejestrowano 23 100 zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę.
Najwięcej przypadków zapadania na tę chorobę dotyka osoby powyżej 15 roku życia, ale chorują także dzieci. O statystykach zachorowań mówi kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej, Edyta Kapelka:
– W tym roku w lutym zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę mieliśmy ponad 5300. Podejrzeniem zachorowania na grypę jest przypadek kiedy mamy objawy grypopochodne i grypopodobne. Natomiast, żeby stwierdzić na sto procent, że jest to grypa trzeba zrobić specjalistyczne badania. Porównując statystyki tegoroczne i statystyki z lat poprzednich, to w tym roku w styczniu mieliśmy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę ponad 3600, w zeszłym sezonie ponad 7800, a w latach 2016/2017, aż 10700, a więc widzimy, że liczba zachorowań nieco spada.
Najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie są szczepienia ochronne, do których zachęca lekarz pediatra z przychodni na Starym Mieście:
– Ja jestem zwolenniczką szczepień i uważam, że powinno się szczepić przeciwko grypie również dzieci. Część osób nie szczepi się z powodu zaniedbania, a część z powodu przekonań, jednak większość osób u nas szczepimy. Na pewno dorosłe osoby powyżej 65 roku życia, z powodu ich chorób przewlekłych, moim zdaniem jest to obowiązek.
Niewłaściwe leczenie grypy może doprowadzić do powikłań, w tym nawet zapalenia płuc, zapalenia mięśnia sercowego, a także zapalenia opon mózgowych.
KF