Fot. Radio Fiat

Jak co roku w ostatnich latach przychodzi czas, w którym powietrze wokół nas drastycznie pogarsza swoją jakość. Od kilku dni pierwszy raz w tym sezonie mamy okazję zobaczyć śnieg i wyraźnie minusowe temperatury. Niestety wraz z zimą coraz bardziej intensywny staje się też smog. W całym województwie śląskim notujemy wczoraj i dziś przekroczenia norm jakości powietrza. Najgorzej jest na południu, gdzie np. w Rybniku normy przekraczane są o kilkaset (!) procent. W Częstochowie nie jest aż tak źle, ale mimo wszystko możemy odczuć skutki smogu i osoby starsze czy kobiety w ciąży powinny raczej starać się jak najmniej przebywać na świeżym powietrzu.

Smog, który obserwujemy to skutek wysokiej emisji spalin, niskiej temperatury, niewielkiej cyrkulacji powietrza oraz inwersji osiadania. Nauczeni doświadczeniem możemy być pewni, że w najbliższych miesiącach będzie nam on towarzyszył, szczególnie w godzinach nocnych i porannych. Gryząca zawiesina substancji chemicznych bardzo niekorzystnie wpłynie zwłaszcza na osoby starsze, dzieci i kobiety w ciąży. Z tego powodu w naszym mieście cały czas trwają kontrole pieców do ogrzewania mieszkań:

– W 2020 roku częstochowscy strażnicy miejscy przeprowadzili już 1143 kontrole domowych pieców. W okresie zimowym należy spodziewać się kolejnych kontroli. Mieszkańcy Częstochowy ogrzewają swoje domy, ale nie wszyscy robią to jednak zgodnie z prawem. Mimo licznych komunikatów oraz akcji społecznych i edukacyjnych zdarzają się osoby, które spalają śmieci oraz inne odpady w domowych piecach. Spalane śmieci m.in.: plastiki, stare ubrania, lakierowane drewno itp. przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza i tym samym powstania smogu, który jest groźny dla zdrowia ludzi – mówi Artur Kucharski, rzecznik Straży Miejskiej w Częstochowie.

Aktualnie (stan na 03.12 godz. 11:00) najgorsza sytuacja jest na południu województwa śląskiego, gdzie w Rybniku, Jastrzębiu-Zdroju czy Żorach powietrze jest bardzo złej jakości, a normy są wielokrotnie przekroczono. Nie najlepiej jest też w Katowicach, Dąbrowie Górniczej i w Bytomiu, gdzie jednak pomiary pokazują lepsze wyniki. W stosunku do innych miejsc w województwie sytuacja w Częstochowie na razie nie jest tak dramatyczna. Mimo to, w naszym mieście normy również zostały przekroczone, a w niektórych miejscach jakość powietrza określana jest jako zła. Co za tym idzie, osoby szczególnie narażone na działanie smogu tj. dzieci, osoby starcze i kobiety w ciąży powinny starać się ograniczać przebywanie na zewnątrz.

Dopuszczalny poziom pyłów zawieszonych PM 10 w Polsce to 50 µg/m3. Kolejnym miejscem w skali jest poziom informowania, czyli 100 µg/m3 oraz alarmowy 150 µg/m3. W większości miast w naszym województwie możemy mówić o poziomie w granicach 100 µg/m3 i więcej.

Skip to content