Częstochowa kolejny raz zapaliła się na niebiesko dla autyzmu

Według szacunków Autism Europe z 2009 r. autyzmem dotkniętych jest 0,6 proc. populacji Unii Europejskiej, a więc blisko 5 mln ludzi. W województwie śląskim to odpowiednio liczba do 3,5 tys. osób. Osoby autystyczne ze względu na trudności z porozumiewaniem się z otoczeniem w małym stopniu uczestniczą w życiu społecznym. Cały świat zwraca na nie uwagę 2 kwietnia, kiedy to z inicjatywy Zgromadzenia Ogólnego ONZ obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu.

Autyzm jest dotkliwym schorzeniem. Wywołuje izolację. Jego objawami jest m.in. przymus przebywania w niezmiennym otoczeniu, niezdolność do nawiązywania kontaktów towarzyskich, powtarzanie tych samych czynności, zaburzenia mowy lub całkowity jej brak czy mechaniczne zapamiętywanie. – Gdybyśmy się koncentrowali tylko na rozdawaniu ulotek to ciężko byłoby dotrzeć z informacją. Na co dzień uczę osoby niepełnosprawne, zajmuję się tym blisko 25 lat i zauważam to, że potrzeba, abyśmy patrzyli na nie jak na osoby normalne. To jest najważniejsze przesłanie – podkreśla Roman Kowalczyk, prezes Stowarzyszenia DAJ MI CZAS.

Charakterystycznym elementem Dnia Wiedzy na temat Autyzmu w Częstochowie było podświetlenie na niebiesko Ratusza na Placu Biegańskiego. Podczas Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu rozdano statuetki „Przyjaciela Osoby z Autyzmem”. Wśród wyróżnionych tą nagrodą można znaleźć m.in.: abp. Wacława Depo  i Radio Fiat. Dla abp. Depo spojrzenie na osoby autystyczne wymaga zanurzenia w Chrystusie: -Tajemnica cierpienia jest tajemnicą dla wszystkich. Potrzeba dostrzec, że obok mnie jest ktoś kto potrzebuje pomocy, nawet przez zwykłą obecność, solidarność. Gdy będzie się tylko stawiało pytanie: dlaczego ja cierpię, to wtedy zrodzi się w nas bunt, odwrócenie od Boga, należy spojrzeć dalej, szerzej. Należy robić wszystko, aby w odniesieniu do osób z chorobą autyzmu, okazywać miłość i otwartość – zaznacza metropolita częstochowski.

Organizatorami są Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi DAJ MI CZAS,  Zespół Szkół Specjalnych Nr 23 im. Janusza Korczaka, Częstochowskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Problemami Autyzmu i Miejska Galeria Sztuki.

fot. DN

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content