Częstochowa ma szansę na Uniwersytecki Szpital Kliniczny

Źródło fot. UJD

Powołanie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego stało się celem działań władz Uniwersytetu Jana Długosza oraz miasta Częstochowy. Taka placówka przyniosłaby korzyści nie tylko dla uczelni czy miasta, ale przede wszystkim dla pacjentów i studentów kierunku lekarskiego w UJD.

Miasto złożyło władzom Uniwersytetu Jana Długosza propozycję stworzenia jednostki klinicznej na bazie Miejskiego Szpitala Zespolonego, co dałoby możliwość rozwoju jego kadry i zaplecza medycznego.

– To działanie pozwoliłoby z całą pewnością podnieść poziom kształcenia w powiązaniu z badaniami naukowymi, gdyż medycyna rozwija się, kiedy dobre kształcenie idzie w parze z nauką – zauważyła prof. Anna Wypych-Gawrońska, rektor Uniwersytetu Jana Długosza i dodała: – Nasza uczelnia jest bardzo zainteresowana tworzeniem i posiadaniem takiego szpitala. Obserwując rozwój kierunków medycznych w Polsce, wiemy, że w większości ośrodków istnieją Uniwersyteckie Szpitale Kliniczne. Mocno bierzemy pod uwagę tę propozycję, gdyż wiemy, że będzie to z korzyścią dla wszystkich. Posiadanie takiego szpitala oznacza badania naukowe na rzecz medycyny oraz stworzenie możliwości rozwoju kadry medycznej, a także ogromną korzyść dla studentów i dla miasta.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny to szansa na rozwój dla uczelni oraz możliwość podniesienia jakości usług medycznych świadczonych mieszkańcom regionu. Prof. nauk med. Aleksander Sieroń, prorektor ds. Medycznych i Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie zaznaczył, że rozwój uczelni kształcących lekarzy jest procesem długim i wieloetapowym.

– Pierwszym etapem jest powstanie prosektorium, o którym wiele nowootwieranych placówek tego typu po prostu zapomina. W dalszych krokach trzeba zadbać o takie dziedziny nauki, jak histologia czy fizjologia. Później rozpoczyna się szalenie trudny okres, który w różnych krajach wygląda inaczej. W tym przypadku kilku studentów może zostać przypisanych do jednego pacjenta, którego prowadzą przez cały okres leczenia. Mam nadzieję, że Częstochowa pójdzie drogą, gdzie system typu mistrz-uczeń będzie tu najbardziej wykorzystany – powiedział profesor.

Podczas pierwszych dwóch lat kierunku lekarskiego częstochowska uczelnia kształci w formie przedklinicznej. Od III roku studenci uczą się także w szpitalach, czyli przy łóżkach pacjentów. Uniwersytet Jana Długosza zamierza obecnie tworzyć oddziały kliniczne na podstawie umów zawartych z Miejskim Szpitalem Zespolonym i Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym. Następnym celem uczelni kształcącej na kierunkach medycznych są z reguły starania o Uniwersytecki Szpital Kliniczny i taki jest też zamiar władz UJD.

BNO

Skip to content