Częstochowska Karta Dużej Rodziny – Zmiany po nowym roku?

Nowy rok rozpoczął się z nowymi, wyższymi stawkami za energię elektryczną oraz z przywróconym podatkiem VAT na paliwa silnikowe. Czy rosnące koszty spowodują zmniejszenie lub zmianę ulg dla mieszkających w Częstochowie posiadaczy Karty Dużej Rodziny? Sprawdziliśmy sytuację w niektórych miejskich instytucjach.

Zgodnie z prawną definicją, duża rodzina to taka, w której jest co najmniej czworo dzieci. Pierwsze informacje o zmianach w ulgach dotyczyły częstochowskiego Centrum Usług Komunalnych. Instytucja ta zapewnia ulgi dla dużych rodzin, wynoszące 50%, które dotyczą wywozu śmieci. Lokalne media informowały niedawno, że część rodzin już nie będzie objęte tą ulgą. Jak jednak wyjaśnia Łukasz Kot, CUK jedynie doprecyzował grono beneficjentów, pozbawiając ulgi te rodziny, które nie spełniają ustawowych kryteriów:

To nie są zmiany w praktykach. Mieliśmy w zeszłym roku przypadek mieszkańca, który bardzo się domagał ulgi na kartę dużej rodziny, nie mając do tego prawa. Nasz zespół radców prawnych przyjął stanowisko, że zgodnie z ustawą o karcie dużej rodziny i wyrokami sądowymi ,w zakresie stosowania ulg przez gminy, prawo do ulgi z tytułu karty dużej rodziny przysługuje rodzinie, która zgodnie z ustawą zamieszkuje w jednym gospodarstwie.

O ile 50-procentowa ulga w CUK nie uległa zmianie, a jedynie zwiększono kontrolę nad tym, komu przysługuje, o tyle na obiektach MOSiR-u sprawa już wygląda nieco inaczej. Jak wyjaśnia Marcin Mazik, w związku ze wzrostem kosztów m.in. energii elektrycznej, dokonano podwyżki cen, które obejmą także posiadaczy Karty Dużej Rodziny:

Od 1 stycznia obowiązują u nas nowe cenniki na obiektach. Zrobiliśmy korektę większości cen ale nie dotyczą one tylko Karty Dużej Rodziny. Generalnie, zmieniło się sporo pozycji.

Nie sprawdzaliśmy, które pozycje w ofercie MOSiR-u uległy zmianie, sprawdziliśmy natomiast jak wygląda sytuacja w Muzeum Częstochowskim i Miejskiej Galerii Sztuki. Na szczęście w obu instytucjach nie wprowadzono żadnych zmian w ulgach dla dużych rodzin. Można je odwiedzać według zasad i cenników znanych z zeszłego roku. v

Skip to content