Fot. Radio Fiat

Po ponad rocznej przerwie wznowiono działalność Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego przy Politechnice Częstochowskiej. Jednak z uwagi na nadal obowiązujące zagrożenie epidemiczne, tegoroczna XII już edycja Uniwersytetu odbędzie się w zmienionej formule.

Organizatorzy zaproponowali młodzieży obejrzenie dwóch wykładów online z zakresu nauk technicznych, które są dostępne na stronie Uniwersytetu.

– Pierwszy wykład jest poświęcony bionice. Zadajemy w nim pytania: Co wspólnego z owadami ma technika origami? Czy karaluch to najlepszy sprinter w świecie zwierząt? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedź w wykładzie prof. Tomasza Geislera. Drugi wykład odpowie na pytanie, co kryje się za trzema literami BIM. Na ten wykład zapraszają mgr inż. Przemysław Palacz oraz Roksana Synowiec z Wydziału Budownictwa Politechniki Częstochowskiej – mówiła Izabela Walarowska, rzecznik prasowy Politechniki Częstochowskiej.

Małe grupy uczniów zostały zaproszone do uczestnictwa w zajęciach laboratoryjnych w ścisłym reżimie sanitarnym. Ich wykaz także jest dostępny na stronie Uniwersytetu.

– Każdy z sześciu Wydziałów Politechniki zaproponował nam interesujące wykłady laboratoryjne dla młodzieży. Młodzież może wybierać spośród wielu interesujących zagadnień – dodała Izabela Walarowska.

Celem Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego jest zachęcenie młodych ludzi do studiowania i rozwijania swoich pasji oraz zainteresowań na kierunkach inżynierskich i ekonomicznych. Od 12 lat w akcji wzięło udział ponad 6 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Częstochowy i regionu. Przedsięwzięcie od lat obejmuje patronatem honorowym m.in. Rektor Politechniki Częstochowskiej i Śląski Kurator Oświaty.

BNO

Skip to content