Fot. Radio Fiat

19 października zmieniło się funkcjonowanie szkół ponadpodstawowych w powiecie częstochowskim. Od kilku dni edukacja odbywa się na odległość w trybie zdalnym. W związku z zaistniałą sytuacją na stronie urzędu miasta pojawiła się informacja o apelu wydziału edukacji do służb mundurowych, dotyczącym wzmożonych patroli m.in. w kawiarniach czy galeriach handlowych.

Jak tłumaczy Rafał Piotrowski, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, zajęcia online nie zwalniają z obowiązku szkolnego.

– Jeśli wprowadzono naukę zdalną w szkołach ponadpodstawowych to po to, aby ograniczyć przemieszczanie się młodych ludzi. Stąd też nasza decyzja, aby zaapelować do straży miejskiej i policji o wzmożone patrole. Chcemy, żeby młodzież faktycznie przebywała na nauce zdalnej, a nie chodziła np. po galerii. Tutaj nie chodzi o naruszanie wolności obywatelskiej.

Informacja o planowanych „wzmożonych kontrolach” zaniepokoiła młodych częstochowian. Artur Kucharski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej uspokaja jednak, że patrole nadal prowadzone są w sposób zwyczajny, a celem pracy służb jest przede wszystkim dbanie o ład i porządek na terenie miasta. O specjalnej „pogoni” służb mundurowych za młodzieżą nie ma więc mowy. Niepokoi za to fakt, że oprócz szkół ponadpodstawowych nauczanie zdalne wprowadzane jest też w innych placówkach oświaty. Według danych wydziału edukacji na terenie Częstochowy, 22 października, zajęcia online w poszczególnych klasach prowadzone były w czterech podstawówkach, a także Miejskim Przedszkolu nr 38. Nauczanie zdalne w całej placówce prowadzone jest w Zespole Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka.

Według danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie (stan na 22 października) z powodu zakażenia koronawirusem w mieście hospitalizowanych jest 85 osób. Na kwarantannie przebywa 955, natomiast 469 osób ponownie cieszy się zdrowiem.

ABK

Skip to content