Przez cały miniony weekend w Częstochowie padał śnieg. Największe opady spodziewane były na północy kraju, wschodzie i w rejonie podgórskim. Jednak również w naszym mieście pojawienie się białego puchu sparaliżowało ruch.

Jak zaznacza Maciej Hasik rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg, przygotowania do zimy trwały już od dłuższego czasu, a na weekend gotowość była już od piątku wieczorem:

– Powołaliśmy gotowość do wyjazdu stu procent floty specjalistycznego sprzętu wykonawcy zimowego oczyszczenia miasta. Były też wyjazdy profilaktyczne czyli przed wystąpieniem opadów mając na uwadze, że ten śnieg będzie się nasilać. Sprzęt pracował przez cały weekend i pracuje do tej pory. Liczmy się z tym, że mimo zaangażowania licznej floty tego efektu natychmiastowego nie osiągniemy.

Do obowiązków MZD należy odśnieżanie dróg, natomiast jeśli chodzi o chodniki sprawa wygląda inaczej – mówi Maciej Hasik:

– Wedle ogólnopolskich przepisów chodnik przylegający do posesji to jest obowiązek jego oczyszczania przez zarządcę tej posesji czy właściciela. Jeśli tylko nie jest oddzielony pasem zieleni to wówczas nie jest w gestii służb miejskich, a właśnie prywatnych właścicieli. Prośba jeszcze druga kiedy oczyszczamy chodniki, nie zrzucać tej masy czy to błota, czy śniegu na ulicę, która jest oczyszczana.

– Straż Miejska ostrzega przed zimowymi zagrożeniami i radzi, jak przetrwać trudny zimowy czas – mówi Artur Kucharski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Częstochowie:

– Podczas zimy, gdy występują opady śniegu i ujemne temperatury należy: odśnieżać chodniki przylegające do posesji oraz dach, należy usuwać sople i nawisy śnieżne, korzystać z bezpiecznych urządzeń grzewczych, zaopatrzyć się w czujniki czadu, nie zasłaniać kratek wentylacyjnych, ubierać się stosownie do pogody, reagować na osoby samotne oraz bezdomne i potrzebujące pomocy, nie rozgrzewać się alkoholem, dbać o zwierzęta pozostawione na dworze, korzystać z zimowych opon, na łyżwach ślizgać się tylko w wyznaczonych miejscach, na nartach zjeżdżać tylko na oznakowanych trasach. Nie należy też wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne.

Jak informuje IMGW, od poniedziałku do Polski napływać będzie chłodne, arktyczne powietrze z północy. W Częstochowie przez najbliższe dni temperatura utrzymywać się będzie poniżej zera, możliwe są również dalsze opady śniegu.

Skip to content