Mimo że Światowy Dzień Głośnego Czytania obchodziliśmy 28 września, w Zespole Szkół Specjalnych nr 28 w Częstochowie uczczono go dopiero w środę. Przy wsparciu wolontariuszy z Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych zorganizowano spotkanie dla najmłodszych podopiecznych, podczas którego mieli okazję wysłuchać pięknych i wszystkim znanych bajek.

Gościem placówki była poseł na Sejm Lidia Burzyńska, która zaangażowała się w akcję, czytając bajkę o złotej rybce. Jak tłumaczyła, Czytanie jest bardzo ważnym elementem w wychowywaniu i kształceniu dzieci. Pozwala rozwijać wyobraźnię i kształtować pojęcie o świecie.

– Czytanie książek to przede wszystkim rozwój naszej osobowości, uruchamianie wyobraźni i pokładów tego, co obrazem, tylko i wyłącznie odtwórczym nie możemy sobie wyobrazić – tłumaczyła Lidia Burzyńska.

Czytanie książek, szczególnie na głos odchodzi współcześnie na dalszy plan nie tylko ze względu na telewizję czy komputer. Spora część czytelników przeszła do słuchania audiobooków. To dlatego tak istotne jest zrzeszanie czytelników i słuchaczy.

– Staramy się robić takie akcje nie tylko w procesie dydaktycznym i jednostkowym. Nasi bibliotekarze propagują czytelnictwo, uczęszczamy do innych bibliotek w mieście, korzystamy z księgozbioru i spotkań z żywym słowem – podkreślała Agnieszka Cupiał, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 28.

A jak najmłodszym podobało się czytanie na głos?

– Bajka bardzo mi się podobała, wsłuchałam się w nią i byłam po prostu zachwycona. Lubię, jak ktoś czyta bajki, mam wtedy dobry humor – opowiadała Wiktoria, jedna z podopiecznych placówki przy ul. Świętej Barbary.

Wśród czytanych książek poza opowieścią o złotej rybce, była także m.in. bajka o Kopciuszku.

BNO

Skip to content