Dobry start – wnioski tylko cyfrowo

15 czerwca Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia zmieniającego zasady naboru wniosków do programu „Dobry Start” na rok szkolny 2021/2022. Zgodnie z nimi wnioski można składać tylko w formie elektronicznej, a obsługą w pełni zautomatyzowanego procesu zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Nabór według nowych zasad ruszył zgodnie z harmonogramem – 1 lipca i zakończy się 30 listopada. Arkadiusz Solak, pełniący obowiązki Zastępcy Dyrektora Częstochowskiego Centrum Świadczeń, zwraca uwagę na poprawność wypełnianych wniosków.

– Chciałbym zwrócić uwagę na to, żeby nasi wnioskodawcy pamiętali, aby starać się poprawnie wypełnić wniosek, a w szczególności zwracać uwagę na adres e-mail. Informację o przyznaniu pieniędzy wysyłamy właśnie na taki adres. Mamy dość dużo zwrotnych odpowiedzi, iż podany we wniosku e-mail nie istnieje. Są to przeważnie literówki, dlatego bardzo proszę o zwrócenie na to uwagi, gdyż usprawni to przekazywanie informacji o przyznaniu świadczenia – mówił Arkadiusz Solak.

Do końca lipca bieżącego roku w ramach programu „Dobry Start” rodzicom i opiekunom z województwa śląskiego zostało przekazane ponad 15,3 mln zł na wyprawkę szkolną.

– W całej Polsce rodzice otrzymali już blisko 119 mln zł. Wypłata pieniędzy odbywa się na rachunki bankowe. W pierwszej kolejności pieniądze trafiają do rodziców i opiekunów, którzy złożyli wnioski na początku lipca. Wypłacono już ponad 51,3 tys. świadczeń w województwie śląskim na kwotę ponad 15 mln zł. To drugi wynik w Polsce na tle wszystkich województw. Obecnie największa liczba świadczeń wypłacona została mieszkańcom województwa mazowieckiego, tj. wypłacono ok. 53 tys. świadczeń na kwotę prawie 16 mln zł – poinformowała Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Wnioski można składać przez Platformę Usług Elektronicznych, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. Świadczenie przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 roku życia (lub 24. roku życia w przypadku osób niepełnosprawnych). Świadczenie jest przyznawane i wypłacanie niezależnie od wysokości dochodu w rodzinie. Co ważne, pieniądze te nie są opodatkowane i nie podlegają egzekucji komorniczej.

BNO

Skip to content