Zajęcia ruchowe, integracyjne, ćwiczenia indywidualne i rehabilitacja dopasowana do każdego pensjonariusza to oferta przeznaczona dla seniorów z Domu Pomocy Społecznej „Domus Misericordiae” prowadzonego przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Według pensjonariuszy ośrodek umożliwia im nie tylko wypełnienie czasu wolnego, czy korzystanie z wielu różnych udogodnień. Zapewnia coś więcej… To bezcenny kontakt z drugim człowiekiem – przyjacielski i opiekuńczy, co tworzy w budynku wyjątkową, rodzinną atmosferę.

Dom Pomocy Społecznej „Domus Misericordiae” Caritas Archidiecezji Częstochowskiej otworzyła w październiku 2019 roku. Pierwsi podopieczni wprowadzili się natomiast w styczniu roku ubiegłego. Placówka przeznaczona jest do pobytu całodobowego dla kobiet i mężczyzn w podeszłym wieku oraz osób przewlekle somatycznie chorych – mówi kierownik „Domus Misericordiae” Justyna Profus:

– Jesteśmy ośrodkiem małym, ponieważ przebywać może u nas tylko 32 mieszkańców. Myślę, że jest to dużym atutem tej placówki. Mamy kontakt ze wszystkimi mieszkańcami. Wiemy, co się u nich dzieje. To zapewne też jest ważne dla samych pensjonariuszy, a także ich rodzin. Od poniedziałku do piątku odbywają się zajęcia rehabilitacyjne. Oprócz tego przed naszą placówką mamy zielony teren, gdzie są dwie altanki oraz siłownia.

Warto dodać, że DPS nie jest miejscem, gdzie rodzina oddaje seniora z powodu braku chęci opieki. W wielu przypadkach rodziny pensjonariuszy otaczają ich swoją miłością, jednak w domu nie zawsze są w stanie wypełnić im czas w sposób atrakcyjny. DPS-y to szansa dla seniorów na „zagłuszenie” samotności dnia codziennego. W czasie wielu różnorodnych aktywności osoby starsze integrują się ze sobą, nawiązując przyjaźnie i relacje koleżeńskie. Czują się potrzebne i wysłuchane:

– Kontakt z drugą osobą jest dla nich bardzo ważny. Niestety każdy z nas ma swoje obowiązki. Starsze osoby pozostawione są często same sobie. Tutaj seniorzy są razem, dzięki czemu aktywnie spędzają czas. Nie nudzą się.

Jak mówi jedna z pensjonariuszek, Marianna Filipska – w Domus Misericordiae czuje się jak w prawdziwym domu:

– Dziękuję Bogu za to, że mogę tu być. Spotkało mnie coś naprawdę bardzo dobrego. Tutaj czuje się jak w dobrej rodzinie. Jestem szczęśliwa.

Dom Pomocy Społecznej „Domus Misericordiae” prowadzony przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej znajduje się przy ul. Ogrodowej 28. Wszelkie informacje dotyczącego działalności placówki umieszczone są na stronie internetowej www.caritas.czest.pl.

ABK

Skip to content