Czekolada obchodzi swoje święto kilka razy w roku m.in. 12 kwietnia, 7 lipca i 4 września. W Polsce Dzień Czekolady przypada 12 kwietnia.

Czekolada zmniejsza zmęczenie, poprawia nastrój, dodaje energii, łagodzi stres, przyspiesza metabolizm, wspomaga układ odpornościowy, pobudza pracę nerek, poprawia krążenie, opóźnia procesy starzenia, chroni przed nowotworami i wspomaga pracę mózgu. Ale również im więcej zawiera cukru i innych dodatków, tym bardziej sprzyja otyłości i cukrzycy. Skąd wzięła się czekolada? Dzięki odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba nasiona kakaowca mogły zostać przewiezione do Europy. Uwagę na nasiona zwrócił Hernan Cortes, gdy w 1518 roku odkrył silos zawierający 100 milionów ziaren kakaowca. Jednak dopiero w XVII wieku popularne stały się roztarte ziarna kakaowca, które zostały zalane ciepłą wodą z dodatkiem cukru. Zaś w XIX wieku Francis Fry z połączonego kakao, cukru i rozpuszczonego tłuszczu kakaowego wylanego do formy uzyskał pierwszą tabliczkę czekolady. Zapytaliśmy mieszkańców Częstochowy czy lubią czekoladę i jak często ją kosztują.

Większość mieszkańców powiedziała, że lubi czekoladę, choć zdarzyły się odpowiedzi, że jednak nie. Przeważnie mieszkańcy odpowiadali, że raz w tygodniu zdarza im się zjeść tabliczkę czekolady. 

Jednak czekolada nie musi być słodka czy gorzka. Producenci słodyczy oferują gamę produktów, które mogą zawierać wiele składników, nadając niepowtarzalny smak. Na półkach sklepowych można kupić czekoladę z owocami, bakaliami czy z ostrymi przyprawami. A jaką preferują mieszkańcy Częstochowy?

Odpowiedzi były różne: czekolada gorzka, mleczna, biała, słodka truskawkowa, ale również gorąca czekolada.

W Polsce najpopularniejszą czekoladą jest czekolada mleczna, zawierająca również mleko w proszku. Ale to właśnie czekolada gorzka jest najzdrowszym rodzajem tego wyrobu cukierniczego. Kostka tej czekolady posiada najmniej kalorii i wpływa bardzo dobrze na serce.

KKO

Skip to content