Dzień Rodzicielstwa Zastępczego – Gość Poranka Radia Fiat Lidia Zeller

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego został ustanowiony na mocy uchwały Sejmu RP z 2006 roku. Celem dnia jest poruszenie problematyki związanej z poprawą losu odrzuconych oraz osieroconych dzieci. Gościem Poranka Radia Fiat była prezes Stowarzyszenia Dla Rodziny, Lidia Zeller, która mówiła o Dniu Rodzicielstwa Zastępczego oraz o różnych aspektach rodzin zastępczych.

Od 25 maja odbywają się w Częstochowie Dni Rodziny, więcej o ich obchodach mówi Lidia Zeller:

– Dni Rodziny przebiegają dość intensywnie. Też w całym mieście organizacje te podmioty, które pracują na co dzień z rodzinami albo zbliżonym obszarze do pracy z rodziną mają wiele przedsięwzięć. Ja mogę to co dzieje się u nas w naszym stowarzyszeniu odbywają się spotkania, warsztaty, zajęcia zarówno z rodzicami jak i z dziećmi. Były też takie łączone spotkania kiedy rodzice zajmowali się swoimi sprawami i mieli wykłady dotyczące rozwoju dziecka, natomiast dzieci spędzały miło czas z naszymi koleżankami, które zorganizowały im całkiem ciekawe zajęcia plastyczne. Wszystko będzie odbywało się do 21 czerwca. 

Zgodnie z Ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z dnia 9 czerwca 2011 roku, formy opieki zastępczej podzielono na: Rodzinę Zastępczą oraz Rodzinny Dom Dziecka. Czym jest piecza zastępcza:

– Pieczę zastępczą można podzielić na takie dwa rodzaje. Jest rodzina zastępcza i jest piecza instytucjonalna. Ta piecza instytucjonalna to jakby w dawnej nomenklaturze wejścia w życie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej domy dziecka, dzisiaj mówimy placówki opiekuńczo-wychowawcze. Trzeba zaznaczyć, że one rzeczywiście bardzo się zmieniły, zgodnie z przepisami nie mogą to być miejsca, gdzie jest dzieci bardzo dużo tak jak kiedyś. Są to małe kameralne placówki i w naszym mieście w tych placówkach jest kilka rzeczy funkcjonujących w sposób prawidłowy.

– Jeżeli mówimy o rodzinach niezawodowych, to są osoby, które podejmują się tego trudnego, odpowiedzialnego zadania najczęściej przyjmując do swoich rodzin jedno, dwoje czy czasami troje dzieci – mówi Lidia Zeller:

– Na co dzień wykonują pracę zawodową albo niezawodową, to jest taka zasada i te rodziny niezawodowe różnią się od zawodowych tym, że nie otrzymują wynagrodzenia za swoją pracę. Otrzymują środki na utrzymanie dziecka. Natomiast jeżeli mówimy o rodzinach zawodowych, to tutaj w tej liczbie 21 mieszczą się również rodzinne domy dziecka i one od zawodowych rodzin różnią się tym, że przyjmują pod swój dach zdecydowanie większą liczbę dzieci. W rodzinie zawodowej mogą być do trójki dzieci. Chyba że jest to konieczne umieszczanie rodzeństwa, albo po prostu jest taka potrzeba umieścić dziecko, a nie ma innych miejsc.

Rodzinę zastępczą mogą tworzyć małżeństwa oraz osoby samotne, które spełniły określone wymagania. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Stowarzyszenia Dla Rodziny.

 

Skip to content