E-dowód czy nadal dowód tradycyjny?

 

Od 4 marca można składać wnioski o wydanie e-dowodu. Czym różni się od tradycyjnego dowodu osobistego?

Posiada warstwę elektroniczną, czyli wbudowany chip, w którym są zapisane wszystkie dane jego posiadacza, a nawet elektroniczny podpis. Jedną kwestią jest wyrobienie nowego dokumentu, a drugą gdzie i czy od razu będziemy mogli z niego skorzystać. O tym, czy Częstochowa i Urząd Miasta są przygotowane na obsługę nowych dowodów, mówi Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Jolanta Włodarkiewicz-Piątek:

– Właściwie to jakichś wielkich przygotowań nie było. Nie następowała zmiana systemu, różnica będzie przy wydawaniu, bo wtedy będzie trzeba ustalić PIN dla dowodu. Jesteśmy oczywiście przeszkoleni, system jest dobrze przygotowany do tego. U nas to, co kiedyś było objęte e-puapem, jest dostępne, czyli składanie wniosków i załatwianie spraw za pomocą tego podpisu osobistego. To będzie dostępne u nas. – mówi Jolanta Włodarkiewicz-Piątek.

Nie wiadomo niestety, kiedy w urzędzie będzie można fizycznie skorzystać z e-dowodu, bo choć magistrat ma urządzenia do aktywowania dokumentów to już do ich obsługi, czytników po prostu brak. Nie lepiej jest w innej publicznej instytucji, gdzie, póki co obsługa e-dowodów również nie będzie możliwa, o czym mówi regionalny rzecznik prasowy ZUS, Beata Kopczyńska:

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wprowadza żadnych zmian, jeśli chodzi o e-dowody. Dane, które są dostępne na e-dowodach i były dostępne na dowodach tradycyjnych, będą danymi potrzebnymi przy załatwianiu spraw z klientami. Dlatego narazie żadnych działań w tym kierunku nie podejmujemy – kończy Beata Kopczyńska.

Pozytywnie natomiast zaskoczyły nas placówki komercyjne, z którymi się kontaktowaliśmy. Te w postępującej technologii nie widzą kłopotu a ułatwienie. O korzyściach związanych z e-dowodami mówi kierownik do spraw Administracji i Medycyny Pracy Centrum Medycznego Klara, Barbara Mofina:

Myślę, że dowody nie będą stanowiły dla nas problemu. A wręcz przeciwnie. U nas znacznie przyspieszą proces przy rejestracji pacjentów. Podpis elektroniczny zawarty w e-dowodach ułatwi nam obrót dokumentacją elektroniczną, a co za tym idzie, zmniejszy pracę z dokumentacją papierową. Obecnie jesteśmy na etapie przystosowania naszego wewnętrznego systemu do nowych czytników i myślę, że jesteśmy w zasadzie na dzień dzisiejszy gotowi – podkreśla Barbara Mofina.

Tak jak szybkie przystosowanie placówek komercyjnych do obsługiwania e-dowodów będzie możliwe, tak na użycie ich w placówkach publicznych będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

AK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content