„Etnostrada” Spotkania Folklorystyczne 2018

W tegorocznej edycji Etnostrady wzięło udział 16 zespołów. Przegląd rozpoczął się w samo południe.

Wzięły w nim udział: Zespół „Konopielki” z Konopisk, Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy „Klepisko”, Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej z Lelowa, Zespół Śpiewaczy Gminy Konopiska z Konopisk, Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha” – Grupa Jaskry, Zespół Folklorystyczny „Dębowiacy” z Sompolna, Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha” – Grupa Maki, Zespół Śpiewaczy „Przyrowianki” z Przyrowa, Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha” – Grupa Chabry, „Kapela z Naszego Miasteczka”, Zespół Pieśni i Tańca „Przyrowskie Nutki”, Zespół Śpiewaczy „OD DO” z Preczowa, Wielopokoleniowy Zespół Regionalny „Korona Żarnowca”, Zespół Śpiewaczy „Karolinki”, Zespół Folklorystyczny „Kamienica”, „Amonitki” z Włodowic.

Na scenie prezentowały się osoby w różnym przedziale wiekowym. O przygotowania, również tych najmłodszych uczestników zapytaliśmy kierownika i choreografa Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha”, Aleksandrę Węgierską:

Dzisiaj przyjechaliśmy z trzema grupami: młodzieżową, reprezentacyjną i dziecięcą. Temat tegorocznej Etnostrady nawiązuje do narodowości, więc grupy tańczą tańce narodowe m.in. krakowiaka, poloneza, czy tańce Beskidu Śląskiego. Przyjechaliśmy nauczyć się brać udziału w konkursach i doskonalić swój warsztat artystyczny oraz zdobywać nowe doświadczenie.

Tegoroczna Etnostrada nawiązuje do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, o czym mówi dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, Małgorzata Majer:

Etnostrada jest po raz czwarty i w tym roku ma tytuł “Radosna Niepodległa”. Radość ewidentnie bije ze sceny! Mamy same nasze polskie pieśni, które są radosne, wesołe, wzniosłe – czyli takie, jakie powinny być, żebysmy radowali się tą niepodległością.

Prezentujące się zespoły oceniało jury w składzie: Małgorzata Kłych, Maciej Zagórski, Włodzimierz Kuca.

KF